Betlém Hlinsko-místo, kde se zastavil čas

Hlinsko je městečko jako každé jiné. Plné obchodů, s rušnými ulicemi přeplněnými projíždějícími auty. Ale v samém středu města může užaslý návštěvník najít něco opravdu jedinečného. Pojednou jako by vkročil do dob dávno minulých…

 

 

Ticho a klid doprovází vaše kroky v památkové rezervaci Betlém Hlinsko. Poté, co jste prošli hlavními ulicemi plnými hluku, troubení, nervozity a spěchu, vás obejme dokonalý pocit pokoje a míru.

 

 

 

Před vámi se najednou objeví stará dřevěná chaloupka s malou předzahrádkou. V oknech kvetou muškáty a v každém příchozím se okamžitě probudí představa babičky na zápraží, kočky, která se přijde mazlivě otřít o nohy a pejska s vrtícím ocáskem. Jakoby se zde zastavil čas. Starodávné lucerny jsou ochotny posvítit na cestu ve večerním šeru. Planá jabloň u cesty je obsypána jablíčky, na které kdysi dávno chodili kluci uličníci a trhali je do kapes i do čepic, aby měli munici pro své klučičí bitvy.

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mnohý se při vstupu do této části města raději štípne do ruky, aby se ujistil, že se mu to nezdá. Opravdu si zde připadáte jako v jiném světě. Příjemném, usměvavém, přátelském. Jak se vlastně stalo, že se toto místo dochovalo takřka beze změn až do dnešních dnů? Vedoucí správy SLS Vysočina, Ilona Vojancová, říká o této lokalitě, že je to vlastně unikátní doklad historické zástavby v rámci celé České republiky. Objekty stojí na původním místě, některé z nich pocházejí z poloviny 18. století, jiné jsou o něco mladší.

Po vydání tolerančního patentu poskytla vrchnost přistěhovalcům pozemky pro stavbu obydlí. Tak povstaly na pravém břehu řeky Chrudimky první chaloupky, které nestály dlouho o samotě. Jejich majiteli byli drobní řemeslníci - hrnčíři, ševci, hračkáři, krejčí, klempíři a další. A jakoby zázrakem si soubor těchto staveb zachoval svůj původní ráz.

 

 

 

 


 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 
 

 

 

 

 V současné době je část objektů využívána k výstavám, další prostory slouží pro potřeby správy a konečně ty poslední jsou pronajímány. Z jedné chaloupky se tak stala kavárna, z jiné prodejna bylinek a čajů a naleznete tu další a další objekty, které příchozím zpříjemní zdejší pobyt.

 

 

 

 

 
 

 
 

 

Expozice, která je zde v tuto chvíli připravena pro návštěvníky, nese název „Trošku mlíčka do hrníčka“. Dozvíte se spoustu zajímavostí o zpracování mléka, výrobě a uchovávání másla, tvarohu a sýrů a dokonce i o vzniku prvních mlékáren.

 

Vzpomínání na staré zlaté časy je prostě krásné a v prostředí hlineckého Betlému vám půjde úplně samo. A až vás opustí ono něžné, nostalgické snění, můžete se vrhnout zpět do víru civilizace. Stačí jen udělat pár kroků a vše se změní jako mávnutím kouzelného proutku.