Máte slabost pro houby?

V letošním roce je všude na Vysočině hub tolik, že je vůbec nemusíte hledat. Spíš je třeba dávat pozor, abyste o nějakou nezakopli.

 

 

 

 

No a právě těch hříbků, muchomůrek, chorošů, holubinek, opěnek a dalších hub se bude týkat výstava Městského muzea v Bystřici nad Pernštejnem. Výstava potrvá od 24. září a po celých čtrnáct dní budete moci obdivovat dary našich lesů.

Součástí výstavy je i mykologická poradna, ve které vám člen České vědecké společnosti pro mykologii, Jaroslav Čáp, odpoví na zvědavé dotazy týkající se hub. Pokud jste našli nějakou houbu, kterou neumíte sami určit, bude vám pan Čáp k dispozici 24. 9. a 1. 10. v době od 16 do 17 hodin.

Pokud pana Čápa zrovna nezastihnete, nevadí. Jak mi řekl ředitel muzea Vladimír Cisár, bude se odborník na výstavě pravidelně zastavovat aby pomohl určit i další vámi přinesené úlovky. Takže v průběhu čtrnácti dnů, po které bude trvat výstava, máte možnost dozvědět se více o každé houbě, kterou naleznete.

Houbová výstava v Bystřici nad Pernštejnem není žádnou novinkou. Probíhá tu každoročně a pan Čáp je dlouhodobý spolupracovník zdejšího muzea. Kromě mykologické poradny vytváří pro muzeum i herbář, sbírá entomologický materiál a také společně připravují Expozici přírody Bystřicka, která by měla vzniknout v průběhu dvou let. Podle Vladimíra Cisára bude mít nová expozice podobu školního vlastivědného kabinetu devatenáctého století.

Tak až zase zakopnete o nějakou tu houbu, se kterou si nebudete vědět rady, zajděte s ní do Bystřického muzea. Třeba zrovna na té neznámé si pochutnáte víc, než na jiných, které jste s oblibou sbírali. Nejenže si rozšíříte obzory, ale možná i jídelníček.