Program akcí na Veselém Kopci

Na žádost našich čtenářů jsme se rozhodli uveřejnit program akcí konaných na Veselém Kopci v roce 2006. Většina z těchto akcí bývá na Veselém Kopci každoročně, takže je ani není třeba nijak zvlášť představovat.

Tak aspoň pro informaci:

11. února zde byla Tradiční obchůzka masopustního průvodu v podání vesnické skupiny ze Studnic a Hlinska.

Tu už samozřejmě nestihnete, já jsem tam taky nebyla, protože v tu sobotu byla u nás zrovna taková sněhová kalamita, že jsem se poprvé za celou zimu nedostala s autem z garáže. Nevím, jak to vypadalo na Veselém Kopci, ale těm nadšencům, kteří masopustní průvod předváděli opravdu nezávidím.

15. - 17. dubna se můžete zúčastnit Velikonoc na Veselém Kopci. Čekají vás kraslice, velikonoční pečivo, pomlázky a tradiční zvyky. Kulturní program bude v době od 10 do 15 hodin.

3. června nastane ve skanzenu Čas života, což je slavnostní zahájení výstavy věnované lidovým obyčejům rodinného cyklu. Ukázky obyčejů budou spojené s výrobou a prodejem pečiva a zvykoslovných předmětů. Od 9 do 16 hodin.

12. - 16. června se pracovníci skanzenu budou věnovat školním výpravám. Od 9 do 16 hodin se mohou dívky vzdělávat v práci v domácnosti a hospodářství a pro kluky jsou připraveny ukázky řemesel.

15. a 16. července od 9 do 16 hodin se můžete přijít podívat na Veselokopecký jarmark a nakoupit si výrobky lidových výrobců.

19. a 20. srpna bude na Veselém Kopci probíhat akce s názvem Jak se dříve stavělo. Uvidíte nejen ukázky tradičních řemesel spojených s lidovým stavitelstvím, ale také obnovu architektonických památek, jejich údržbu a konzervaci.

9. září se můžete těšit na Posvícení. Ochutnáte tradiční jídla a od 10 do 15 hodin se necháte bavit kulturním programem, který pro vás bude připraven.

7. října se koná Bramborová sobota.Dozvíte se hodně informací o pěstování, použití a uskladnění brambor a můžete i ochutnat tradiční bramborová jídla. Od 10 do 15 hodin.

3. prosince vás čeká každoroční Předvánoční jarmark, kde můžete v době od 9 do 15 hodin nakoupit originální vánoční dárky.

Mimo tyto akce je na Veselém Kopci otevřeno od dubna do října denně kromě pondělí od 9 do 16 hodin, v květnu až srpnu denně mimo pondělí od 8 do 17 hodin a v září také denně kromě pondělí od 8 do 16 hodin.
A ještě jako bonus přidávám akce konané v Betlému Hlinsko v letošním roce:

8. dubna až 23. dubna bude ve všech roubených objektech výstava přibližující tradiční lidové zvyky.
Od 8. května do 9. července Bude v domku č. 161 a 162 výstava prací žáků výtvarného oboru ZUŠ Hlinsko s názvem Biblické příběhy.

22. července až 29. října zde můžete shlédnout výstavu věnovanou pověstem z Českomoravské vrchoviny.

18. až 22. září nastává týden pro školy aneb Živá historie, kde se žáci dozví něco víc o životě našich předků.

A od 9. do 31. prosince se můžete přijít podívat na Betlém vánoční.