Slavnosti Pernštejnského panství

Jedna z největších akcí připravených na letošní léto se rychle blíží. V úterý, 4. července začínají Slavnosti Pernštejnského panství a to nejen na hradě samotném, ale také v Nedvědici, Černvíru, Doubravníku, Štěpánově a dalších obcích.

A abyste věděli, co vás tam čeká, předkládám vám alespoň něco z bohatého programu, který je připraven.

Úterý, 4. července
V úterý večer se slavnosti zahajují. V 19 hodin si můžete v Nedvědici u rybníka poslechnout Jakuba Smolíka, tamtéž bude ve 20 hodin slavnostní zahájení starostou obce a od 21. hodiny následuje country bál.

Středa, 5. července
Slavnosti pokračují na nádvoří hradu Pernštejna. Začíná se v devět hodin a v tuto dobu celé nádvoří ožije šermíři, herci a řemeslnými krámky.
Od 10.30 můžete zhlédnout průvod rytířů renesanční doby skupiny Morgenstern v Nedvědici u rybníka.
A v pravé poledne se bude na hradě střílet. Čeká vás velká střelba společnosti historického šermu ze Žďáru nad Sázavou Flamberg. To se bude opakovat po všechny dny slavností.
V Nedvědici u rybníka vystoupí ještě skupiny Harlej, Alkehol, SCA a Exit a to ve 14, 16.30, 18 a 20 hodin.
V Černvíru bude od 14 do 16 hodin otevřen románský kostel, při vaší návštěvě vám bude podán výklad o původu a historii. Pokud byste se tam ve středu nedostali, bude kostel zpřístupněn i ve čtvrtek a v sobotu ve stejný čas.
V 18.30 na nádvoří hradu Pernštejna vypukne šermířské představení nazvané Cesta meče, které se stejně jako střelba bude opakovat i další dny.

Čtvrtek, 6. července
Po celý den uvidíte na nádvoří hradu různá vystoupení, šermířská, folklórní nebo divadelní a také ukázky a prodej řemeslných výrobků.
Nedvědice - škola, 9 hodin - turnaj v nohejbalu o pohár senátora Ing. Josefa Novotného.
A ve 13 hodin ve Smrčku - Ranch S - sraz příznivců koní.
Dr. Koláčný vás ve 14 hodin v nedvědické škole seznámí s držiteli hradu Pernštejna a s Řádem zlatého rouna. V tutéž dobu bude u rybníka koncert skupiny Maxim Turbulenc.
V Doubravníku bude od 14 do 17 hodin zpřístupněna hrobka hrabat Mittrowských. Podívat se tam můžete ve stejnou dobu i v pátek a sobotu.
Program v Nedvědici u rybníka je poměrně bohatý, 15. 30 - Jarda Hypochondr & Divná parta, 17,30 - vystoupení novoměstských mažoretek, 20,00 - taneční zábava

Pátek, 7. července
Od rána do večera opět otevřené nádvoří hradu s herci a krámky.
Den otevřených dveří připravily Železárny Štěpánov od 9 do 13 hodin. V 10 hodin se zde bude konat slévárenské sympózium a veřejně přístupné zaformování a odlití uměleckých děl ve slévárně šedé litiny.
V Nedvědici u rybníka vás bude od 10. hodiny bavit dechová hudba Olšověnka, od 14,00 Eva a Vašek, od 18,30 Vacenovjáci a od 20 hodin si můžete zatančit na taneční zábavě.
Na nádvoří hradu bude program neméně bohatý: Od 13. hodiny nedvědický pěvecký sbor Cvrčci, 14,00 pohádka Zvířátka a loupežníci Jaroměřického zámeckého divadla a stejný soubor vás pobaví i v 17 hodin, tentokrát satirickou komedií Čajová romance.

Sobota 8. července
V Nedvědici je připravena Velká rybářská soutěž, která vypukne v devět hodin.
Od 9,30 na vás čeká Program města Bystřice nad Pernštejnem v Nedvědici u rybníka.
V 11 hodin přijede na nedvědické nádraží historický parní vlak z Havlíčkova Brodu, který v 15 hodin pokračuje do Brna.
Písničkář Ladislav Zítka vás naladí do bluesové noty ve 12 hodin také u nedvědického rybníka, ve 14 hodin ho vystřídá Ondřej Hejma se svým Žlutým psem. V 16 hodin vám zde nedvědické dívky předvedou prvky aerobiku, od 17,00 pokračuje koncert Pangea The Beatles Revival Band, ve 20,00 taneční zábava a celý den ukončí ve 23 hodin ohňostroj na hladině rybníka.
Na nádvoří hradu bude v tento den obvyklý program, navíc můžete navštívit v 19,30 v hradní kapli mši svatou.

Neděle, 9. července
A máme tu ukončení slavností.
V 8,30 mše svatá v nedvědickém kostele, za občany panství.
9,00 MEZ a.s. Nedvědice - soutěž „Vylez na MEZ", pak u rybníka od 9,30 program města Tišnova, ve 14,00 koncert skupiny Argema a v 18.00 oficiální ukončení slavností.
Historický vlak se na nedvědickém nádraží objeví i v tento den, v 11 hodin přijede z Brna a v 15,00 bude pokračovat do Havlíčkova Brodu.
Na pernštejnském nádvoří bude stejný program jako dny předchozí.

Kromě tohoto bohatého programu budou připraveny i různé výstavy a to v Nedvědici, Doubravníku, Křížovicích a Černvíru.
Čekají nás dva dny volna navíc, tak se nenechte pobízet a přijeďte se podívat.