Léto láká ke koupání

Letošní léto je pro milovníky tepla a koupání velice štědré. Sluníčko svítí téměř každý den už od začátku prázdnin a my si můžeme užívat plnými doušky plavání, cákání, opalování , no prostě všeho, co k takovému správnému létu patří.

Pláže i travnaté plochy kolem rybníků jsou přeplněné, děti i dospělí se stahují k vodě jako vosy na med. Využita je každá vodní plocha. Ale jak to vypadá s kvalitou vody? Často velice podceňujeme nebezpečí, které je s koupáním spojeno.

Takže alespoň pár informací:

V okrese Havlíčkův Brod je na tom nejlépe Kožlí, Cihlář a Pelhřimák. Ředkovec a Řeka na tom ještě nejsou tak špatně, ale pro vnímavé jedince jsou už ke koupání nevhodné. O něco lépe je na tom Břevnická nádrž. Zde jsou zhoršené pouze smyslově postižitelné vlastnosti vody. Nejhůře je na tom Kachlička. Je tu vyhlášen zákaz koupání, zejména pro masivní výskyt sinic.

Okres Jihlava. Voda vhodná ke koupání je v rybnících Černý, Nadymač, Velký Pařezitý a lom Čenkov. Zcela nevhodný je Okrouhlík, Pávov a Roštýn. Tady se začaly množit řasy a sinice. A zhoršenou kvalitu vody má Borovinka a Jestřebí, zejména pro sníženou průhlednost vody.

Na Pelhřimovsku se vyhněte přehradě Sedlice a koupališti v Černovicích. Stráž je na hranici, jsou zde překročeny limity pH, fosforu a kyslíku. Nejlepší voda vás čeká v Trnávce, Panistávce, Božejově, Kamenici nad Lipou, Novém Rychnově, Výskytné a Plačkovském rybníce.

V okrese Třebíč je ke koupání zcela nevhodná Kuchyňka a Pyšelák. O něco lépe jsou na tom Hartvíkovice, tady se ovšem pomalu začínají množit sinice, takže se po koupání nezapomeňte osprchovat čistou vodou. A nejlepší kvalitou vody se může pochlubit Lubí, Rathan, Stejskal a Vidlák.

No a na Žďársku je na tom nejlépe Domanínský rybník, Sykovec, koupaliště Sázava, lom Dolní Rožínka a Milovský rybník. Naopak nejhorší kvalitu vody má koupaliště Nové Město a Pilská nádrž. Mezi tím se drží Skalský a Zuberský rybník. Oba mají nižší průhlednost a slabé biologické oživení.

Jak sami vidíte, není to s kvalitou vody na Vysočině ještě tak zlé. Pořád je z čeho si vybírat. A kdybyste náhodou patřili mezi ty zvláště citlivé jedince, kterým koupání v přírodě nedělá dobře, zkuste alespoň procházky po hrázi. Třeba večer, při západu slunce.