Classic Car Weekend

O víkendu 26. - 27. 8., vás v Bystřici nad Pernštejnem čeká už šestý ročník akce nazvané Classic Car Weekend. A jestli máte rádi historické auta a motocykly, je tato akce pro vás přesně to pravé ořechové.

Classic Car Weekend proběhne pod záštitou klubu veteránů s anglicko-moravským názvem Classic Car Króžek. Jak mi se smíchem vysvětlili jeho členové, to aby bylo vidět, že se zase neberou až tak vážně. Proto u nich také není žádný předseda, ale stréc. A jejich strécem je Jiří Karásek, který mi spolu s Františkem Proseckým podal o chystané akci pár bližších informací.

„Je to setkání historických vozidel kategorie E- F- G, to znamená vozidel vyrobených do roku 1975. Tuto akci v posledních dvou letech velmi podporuje i místní radnice, která nám pomáhá s organizací.
Jezdí na ni lidé ze zahraničí i z celé naší republiky. Snažíme se připodobnit se setkáním pořádaným v zahraničí. Ty jsou vícedenní a jsou doprovázeny dalšími programy, nejen nějakou jízdou nebo soutěží veteránů. Proto bude v soboru od tří hodin v Bystřici v rámci soutěže elegance i rokenrolová skupina The Fireballs.
A protože spolupracujeme i s městským muzeem, můžete tu zhlédnout výstavu dobových předmětů a hraček z páté až šesté dekády minulého století. Ta je doplněna výstavou fotografií, které jsme získali díky laskavosti Škoda Auto Muzea. Jsou to fotografie, které dosud nikdy nebyly vystavovány. Byly pořizovány sice pro reklamní účely, ale nikdy nebyly použity. Snažíme se tím mapovat některá málo známá místa naší historie. Málo se třeba ví, že s těmito vozidly pózovala v roce 1958 čerstvá Miss USA. Zkuste si dnes třeba dnes představit, že by sem přijela Miss USA a pózovala tu pro českou automobilku. To je nemyslitelné. A v roce 1958 se to tu odehrávalo. Ale proč tu byla a proč se tyto fotografie pořizovali, to už dnes nikdo neví. Třeba se najde nějaký pamětník, který by nám k tomu mohl něco říct.
Jinak divácky nejatraktivnější bude asi start, který bude v Bystřici v sobotu od 10 do 11 hodin. Auta se vrátí odpoledne, ve tři hodiny by měla začít hrát skupina The Fireballs a mezi tím bude probíhat soutěž elegance. Tam se bude hodnotit soulad typu a určení vozidla s oděvem posádky. Je to trochu taková recesní záležitost."

Pan Prosecký pak už jen doplnil, že ti, kdo se nedostanou do Bystřice, tak se mohou také s historickými vozidly setkat, protože se automobily vydají na krasojízdu Vysočinou. Trasa je dlouhá přibližně sto kilometrů, takže se v sobotu nezapomeňte pořádně rozhlížet po našich silnicích.

A kdo se do Bystřice přece jen dostane, neměl by si nechat ujít i Malé muzeum malých motocyklů, protože pan Prosecký slíbil, že pokud bude hezké počasí, tak vytáhne z depozita i nějaké další exempláře. Samozřejmě chystá i překvapení v podobě nějakého atypického stroje. V loňském roce to byla nádražní tříkolka a letos by to mělo být něco podobného. Víc prozradit nechtěl. Snad jen to, že usilovně pracuje na tom, aby to vrčelo. Tak se necháme překvapit.