V příštím roce čekají Žďár velké oslavy

Žďár nad Sázavou, ležící na horním toku řeky Sázavy, bude v příštím roce slavit čtyři sta let od svého povýšení na město.

Ačkoliv je již od poloviny třináctého století označován jako městečko, svého povýšení na město se dočkal až v roce 1607. 11. června tohoto roku podepsal kardinál František Dietrichstein listinu, ve které nejenže přiznává Žďáru statut města, ale také mu přiděluje nový znak, právo pečetit voskem a další výsady. Toto povýšení znamená velký přelom v dějinách města.

Ani dnes žďárští na svou historii nezapomínají. A protože chtějí, aby očekávaná oslava byla dostatečně reprezentativní, doporučuje rada města zastupitelstvu ke schválení uvolnit z rozpočtu částku jeden milión sto tisíc korun na tuto akci.

Program už byl navržen a nebude v něm chybět snad žádná z atrakcí, bez které se historická oslava neobejde. Kromě jarmarku čeká návštěvníky Žďáru nad Sázavou historický průvod, samozřejmě, že v dobových krojích, šermířské představení, katovská dílna, historická hudba i střelnice. Zvláště děti si jistě nenechají ujít kejklíře, žoldnéře a sokolníky a také žoldnéřský tábor určitě nikdo nevynechá. Průvodcem a moderátorem by se měl stát Václav Upír Krejčí.

Kromě toho si budete moci zakoupit pamětní mince a listy. Budou vás čekat i další doprovodné akce, jako jsou přednášky, výstavy a podobně. Pokud se žďárské radnici podaří plánovaný záměr uskutečnit, budeme se mít opravdu na co těšit.