I tak by se dala nazvat výstava žďárského fotografa Lubomíra Dajče.Autor má velmi blízko k přírodě, což se odráží i v jeho snímcích. Ne vždy a ne každému se podaří tak detailně zachytit třeba rosu na pavučině, která pak vypadá jako démantový náhrdelník. Chmýří pampelišek, motýli, květy, ledové krystaly, to vše se v hledáčku zkušeného fotografa promění v umělecká díla.
Ne každý amatérský fotograf dokáže dovést svou práci k takové dokonalosti. I vy si můžete fotografie pana Dajče prohlédnout.Výstava probíhá v Novém Městě na Moravě v prostorách Horáckého muzea až do 30. 11.
Horácké muzeum je dobrý tip na výlet pro celou rodinu. Když se řekne Nové Město na Moravě, každého hned napadne lyžování. A to samozřejmě nesmí chybět ani v místním muzeu. Nejenže si zde můžete prohlédnout různé druhy a typy lyží, ale najdete tu i spoustu diplomů udělených na lyžařských závodech, jídelní lístek z počátku minulého století nebo sněhovou správu pro lyžaře z Rokytna. Prostě vše, co se týká výroby lyží a vývoje lyžování od počátků devatenáctého století až do současnosti.
Ale nejen lyžováním bylo novoměstsko proslaveno. Možná ani nevíte, že například kadovská huť zaujímala rozsahem své produkce v osmnáctém století druhé místo na Moravě. Vyráběly se v ní nejen věci užitkové, ale také umělecká litina. Některé z výrobků jsou vystaveny i v Horáckém muzeu.
Sklářství bylo také jedním z odvětví, které tento region zviditelnilo. Horácké sklo z 18. a 19. století, jehož ukázky zde také najdete, pochází ze skláren v Milovech, Herálci a Moravských Křižánkách. Tyto sklárny byly v době své největší slávy vyhlášené nejen u nás, ale i ve světě.
No a když jsem nabízela rodinný výlet, nesmím zapomínat na děti. Ty si přijdou na své ve výstavní síni věnované hlavně těm nejmenším. Dřevěná kolíbka, hračky z téhož materiálu a hlavně houpací koník, který dělal radost už našim dědečkům a babičkám. Dětem je dokonce povoleno si jízdu na něm vyzkoušet. A to už stojí za to, co říkáte?