Přípravy na závod FIS Tour de Ski a E.ON Zlatá lyže 2006/07 vrcholí

Ačkoliv se to podle letošního počasí nezdá, přece jen se čas nejočekávanějšího závodu zimní sezóny v Novém Městě na Moravě kvapem blíží.

Už za pár dní, 27. prosince, můžeme očekávat příjezd našich i zahraničních výprav, které sem přilákala právě tato akce. Zlatá lyže má v Novém Městě již dlouhodobou tradici, vždyť letos se pojede už její šedesátý devátý ročník! Tentokrát k ní přibude i Světový pohár v běhu na lyžích FIS Tour de Ski, který bude pokračovat v Mnichově, Oberstdorfu, Asiagu a poslední závod se pojede ve Val de Fiemme. Na těchto pěti místech se uskuteční celkem osm závodů za dvacet čtyři dnů.

Podle Petra Honzla, ředitele SK Nové Město na Moravě a předsedy organizačního výboru, je pro Nové Město velikou ctí, že se dostalo do tohoto turné světového poháru. Je to odměna pro všechny, kdo se v minulosti podíleli na pořádání Zlaté lyže.

Do této chvíle se do FIS Tour de Ski přihlásilo dvacet dva států, z nichž by mělo závodit devadesát pět mužů a osmdesát žen. Kromě závodníků budou muset organizátoři najít ubytování i pro jejich doprovod, servisní týmy, představitele FIS a další významné hosty. Oproti jiným rokům nejsou organizátoři tentokrát povinni zajistit závodníkům dopravu. Jednotlivé týmy si mohou požádat o mikrobusy, které je dopraví na místo závodu.

Vlastní závod letos bude zabezpečovat okolo sto sedmdesáti lidí. Ke spolupráci je přizván i žďárský hasičský sbor a také policie. Obyvatele města a okolních vesnic samozřejmě čekají v době závodu nepříjemné uzavírky. Ty by měly být podle organizátorů ještě přísněji zabezpečené než v loňském roce. Pro diváky bude zajištěna kyvadlová doprava z Nového Města do areálu hotelu Ski.

Pokud do doby konání závodu nenasněží, budou muset organizátoři přistoupit k výrobě technického sněhu. Ta ale není tak jednoduchá. Ovlivňuje ji několik faktorů. K dispozici mají šest sněhových kanónů. Sníh na celou trať jsou podle Petra Honzla organizátoři schopni vyrobit za čtyři dny. Další dva až tři dny by trval jeho rozvoz po celé délce trati.

V Novém Městě na Moravě se již 28. prosince můžete přijít podívat na první oficiální trénink a to v době od 10.30 do 14.30. Nejzajímavější ale bude 29. a 30. prosinec, kdy má probíhat vlastní závod. 29. prosince ve 13 hodin to bude prolog žen 3km klasicky, 14. hodina bude patřit mužům. O den později uvidíte v 11 hodin start závodu žen - 10km volně, muži odstartují ve 12 hodin.

Kromě závodu světového poháru by se v Novém Městě měl konat i Český pohár v biatlonu - 7. - 8. 1. 2007 a následně Evropský pohár v biatlonu a to v době od 13. do 15. února 2007. Organizátoři doufají, že v roce 2008 zde proběhne i Mistrovství Evropy a v dalších letech se přidá Mistrovství světa v tomto sportovním odvětví. Biatlonový areál tu ještě doslova voní novotou. V minulém týdnu byly první kolaudace, pořád ještě pokračují další stavební práce. Tento areál je zcela výjimečný a to zejména zcela automatizovanou střelnicí, která je dnes v této podobě jediná na světě.

I když je počasí pro organizátory prozatím nepříznivé a ani předpověď není zrovna optimistická, věřme, že nakonec vše dopadne dobře a plánovaný závod se uskuteční. V opačném případě by nebyli zklamáni jen organizátoři a závodníci, ale také spousta příznivců Zlaté lyže a lyžování vůbec.