Hynku Jurmanovi, který je naším nejznámějším regionálním spisovatelem, vyšla před pár dny nová knížka. Jmenuje se Stíny v nás a volně navazuje na jeho vážnější tvorbu časově situovanou do válečného a poválečného období.
Přibližme trochu novou knihu čtenářům.
Tato knížka rozvíjí příběhy o partyzánech, které jsem už dříve napsal. Zde najdou další tři. První se týká generála Luži a četníků z Přibyslavi. Druhý příběh se odehrává na konci války v Třešti a popisuje zbytečně nepovedený pokus o povstání a osud Herty Kašparové. Poslední je inspirován přechodem banderovců ze Slovenska, ke kterým osud zavedl i rodáka z Vysočiny Josefa Šikulu.
Kniha je napsána z velké části podle vyprávění pamětníků.
Často chodím za těmi, kdo opravdu něco zažili. Zajímají mne fakta. U každého případu se snažím najít lidi, kteří u toho opravdu byli.
Mimo textu zde najdeme i spoustu fotografií.
Já bych chtěl poděkovat hlavně pamětníkům z Přibyslavi, konkrétně nejvíce panu Ladislavu Hladíkovi. Ten mi poskytl několik fotek z pohřbu četníků, který tajně fotil jeden občan. Tehdy byl zákaz jakkoli to dokumentovat a on měl foťák schovaný pod kabátem. Z toho důvodu nejsou fotografie úplně dokonalé.
Zajímavé jsou i fotky partyzánů, ty už byly jednou použity v jiné mé knize. Jsou to unikátní fotografie z Veselí, z podzimu 1944. Je na nich například Serinek, který vedl popravčí komando v Přibyslavi.
U druhého příběhu mi hodně pomohl Muzejní spolek v Třešti, který mne vyzval k tomu, abych to vůbec napsal. Pan Jan Morkus mi pak dal CD s fotkami, na kterých je zachycen pohřeb popravených i jejich exhumace. Je tu zachycena i Herta Kašparová ve škole a také její poprava.
No a u banderovců jsem použil fotografie uveřejněné v knize „Ve znamení trojzubce". S kamarádem jsme se taky vydali na některá místa na Slovensko. Kupodivu jsme je i rychle našli a pár fotografií zde pořídili.
Kde všude si zájemci mohou knížku koupit?
Zatím je v knihkupectví ve Žďáře, v Jihlavě, v Novém Městě na Moravě, Bystřici nad Pernštejnem. Rád bych, kdyby byla v prodeji i v Tišnově, Bíteši a Velkém Meziříčí. Nejvýhodněji ji ale zájemci mohou koupit v bystřickém infocentru.
A na co se můžeme těšit příště?
Mám v počítači rozepsané zrovna čtyři nové knížky. Jednou z nich jsou pověsti, tentokrát celostátní.
Další je kniha fejetonů. Chtěl bych je přes zimu napsat a na jaře vydat. Těch bude asi jen několik set kusů, protože fejetony se málo prodávají. Ale kdo jim rozumí, tomu se nejvíc líbí.
Třetí je velké a obsáhlé dílo, taková čítanka Vysočiny. Obsahuje medailonky asi sedmdesáti autorů z regionu a také ukázky z jejich děl. Při vydání této knihy bych uvítal hlavně podporu kraje, protože to bude poměrně nákladné. Ale jsem přesvědčený o tom, že by se tato investice vrátila. Určitě by tato publikace byla přínosem i pro školy nebo knihovny. Bude v ní spousta báječných autorů z Vysočiny a také pár téměř neznámých. I u těch známějších jsem vybíral ukázky méně otřelé, takže si myslím, že to bude velmi zajímavá věc.
Poslední rozepsanou práci bych chtěl doladit přes zimu. Bude se jmenovat Omyly tradované a bude obsahovat příběhy známých událostí, které se ve skutečnosti udály jinak, než jak jsou běžně popisované. Najdete tam hodně motivů z Vysočiny, jako například kde skutečně pramení řeka Sázava, jestli opravdu vedla na Zubštejn tajná chodba nebo zda otvírání studánek doopravdy začalo na Třech Studních. Pak tam mám také hodně záležitostí celostátních. Některé jsou méně známé, třeba jestli se Maryša měla skutečně tak špatně s Vávrou. Jiným se již věnovali další badatelé a vědci. Například osudu a původu Boženy Němcové, kdo nejlépe namaloval Karla Hynka Máchu a jaká byla asi jeho skutečná podoba a pak také jestli Bezruč doopravdy napsal nebo nenapsal Slezské písně. A spoustu dalších zajímavostí. Určitě by to mohla být knížka, která zaujme mnoho čtenářů.Chtěl bych, aby se realizovala v příštím roce.
Nakonec snad ještě: co bys popřál této nové knížce?
Hlavně aby naučila lidi přemýšlet. Já tam píšu že „my nechceme nikomu napovídat a určovat mantinely jeho úvah. Ať si každý udělá o přibyslavských událostech obrázek sám. O nic jiného v této práci nešlo..." A myslím si, že totéž platí u všech příběhů.
Kniha „Stíny v nás" byla veřejnosti poprvé představena 21. listopadu a od začátku prosince je v prodeji. Možná to i pro některé z vás bude dobrý typ na vánoční dárek.