Vítejte na Žďársku

Tak tohle je název zbrusu nové publikace vydané městem Žďár nad Sázavou v kooperaci s krajem Vysočina.

 

 

Spolupráce se vyplatila, jejím výsledkem je vskutku unikátní dílo, které ale vychází pouze v omezeném nákladu šest set padesáti kusů. Jedná se o DVD s obrazovou brožurou a několika pohlednicemi. Samozřejmě nechybí ani překlad do angličtiny, němčiny a francouzštiny. Ve všech materiálech najdete nádherné, náladové fotografie z autorské dílny Zdeňka Málka.

Náklady na zhotovení této publikace nebyly zrovna malé. Podle starosty Žďáru, Jaromíra Brychty, stála osm set třicet tisíc korun. Z toho šest set třicet tisíc bylo hrazeno z peněz Evropské unie. Zbytek zaplatilo samo město. I když jsou vynaložené prostředky nemalé, rozhodně se nejedná o špatnou investici. Výsledek jim nejen odpovídá, možná je dokonce i předčí.

A ty z vás, kteří by snad měli vážný zájem o zakoupení této publikace, musím zklamat. Byla vydána pouze na reprezentativní účely. Distribuovat se bude do informačních center, knihoven, partnerských měst a na centrálu cestovního ruchu. Takže pokud byste si ji chtěli alespoň prohlédnout, doporučuji žďárskou knihovnu.

Místostarostka Dagmar Zvěřinová je toho názoru, že by bylo vhodné využít některé z fotografií a vytvořit pohlednice pro volný prodej, což by mnozí turisté jistě uvítali. Každopádně by to zpestřilo někdy poněkud fádní nabídku reprezentačního materiálu pro turistický ruch.

Autor fotografií a duševní otec publikace je Zdeněk Málek, ředitel Regionálního muzea Tvrz.

Nemrzí vás trošku, že publikace nebude představena širší veřejnosti?
Ani ne. Já si myslím, že tato práce byla zapotřebí už z toho důvodu, že jsme neměli nic pro zahraničí ani pro úzce specializované skupiny. Spoustu věcí, právě proto, že se nedostanou k širší veřejnosti, budu moci použít v publikaci, kterou bych rád udělal příští rok jako velkou, reprezentativní publikaci o Žďársku.

Povíte mi něco o chystané publikaci?
Zatím je to spíš jen moje představa. Dělám ji už řadu let, materiál mám již posháněný a chtěl bych, teď to možná trochu přeženu, nějakou tři sta stránkovou knížku. Měla by to být pěkná, dárková kniha, která by obsahovala soubor všech věcí z posledních let. Mám takovou vizi a chtěl bych to dodělat v příštím roce nebo nejpozději v roce 2008.

Tato připravovaná publikace by už byla volně prodejná?
Určitě ano. Chtěl bych ji udělat ve spolupráci s městem, popřípadě i s krajem a měla by být jednak pro širokou veřejnost a pak také jako dárková záležitost. Prostě věc širšího rozsahu.

Vraťme se ještě k publikaci „Vítejte na Žďársku". S kým jste na ní spolupracoval?
S velice šikovným grafikem, panem Judou z Polničky. Celý projekt jsme technicky ošetřovali my dva.

A jak jste spokojen s výsledkem?
Hodně jsme se u toho nahádali, ale myslím si, že to za to stálo, že je to skutečně dobré. Člověk by nikdy neměl být úplně spokojený, nicméně si myslím, že se dílo povedlo. Mě osobně se docela líbí.