Pošlete i vy svůj hlas hradu Pernštejnu

Národní památkový ústav vyhlásil na svých webových stránkách anketu s názvem „O nejpohádkovější hrad nebo zámek v České republice".

 

V této anketě se zatím o první tři místa dělí zámek v Telči, zámek Červená Lhota a hrad Bouzov. Ale všechno se ještě může změnit a to i vaším přispěním. Hlasování bude ukončeno 10. ledna a do té doby můžete ještě výsledek zásadně změnit.

Rodové sídlo Pernštejnů filmaře vždy přitahovalo a přitahuje. A to nejen ty naše, české, ale i zahraniční. Svůj podíl na tom jistě má i fakt, že hrad nebyl nikdy dobyt. Proto jsou jeho interiéry i exteriéry poměrně dobře zachované.

Každý, kdo Pernštejn navštíví, si s trochou fantazie dovede jistě představit nádvoří plné rytířů stejně jako urozené panstvo v komnatách. Vašim představám mohou napomoci i členové souboru historického šermu, kteří bývají v době největších návštěv častými hosty hradu.

Kromě toho, že hrad Pernštejn na každého působí pohádkově, má prý i blahodárné, léčivé účinky. PhDr. Olga Krumlovská ve své knize „Místa, která léčí" píše, že: „Celý hrad leží na příznivé zóně, která vyzařuje posilující, uklidňující energii. Vibrace sice nejsou příliš silné, mají však blahodárné účinky zejména na zažívací ústrojí a velmi výrazně mírní bolesti všeho druhu."

Ať už to je nebo není pravda, jisté je, že si hrad Pernštejn volíme jako oblíbené místo odreagování a zábavy. I proto by si zasloužil váš hlas.Pomoci mu můžete na internetové adrese http://www.npu.cz/zprist/anketa/.