APRÍL!!! - Pohledecká skála musí ustoupit elektrárně

Sporné téma větrných elektráren bylo přinejmenším pro Nové Město na Moravě rozhodnuto. Na kopci nad obcí Pohledec kousek od Nového Města, kterému se příhodně říká „Pohleďák", mají vyrůst dva bloky větrné elektrárny. Především kontroverzní rozhodnutí demolice Pohledecké skály rozdělilo obec a okolí na dva nesmiřitelné tábory. 

Projekt větrné elektrárny nad Pohledcem vznikl před třemi lety, kdy byl do představenstva elektrárenského gigantu ČEZ zvolen pohledecký rodák RNDr. Karel Švitořil. Podle jeho slov to přinese místním nespočet výhod oproti nevýhodám - vzhledem k blízkosti elektrárny s
obcí bude firmou ČEZ kompenzováno nepohodlí nižší cenou elektřiny a zároveň se mohou místní těšit na bohaté příspěvky na rozvoj obce. Bylo přislíbeno nejen nové dětské hřiště, ale také oprava chodníků a kanalizace, která je v Pohledci v kritickém stavu.

Jak říká vedoucí projektu Ing. Petr Fühler, elektrárna pomůže také sníží nezaměstnanost v obci Pohledec i v Novém Městě na Moravě. Při najímání zaměstnanců na sezónní práce bude firma preferovat místní se vztahem k elektrárně - především při letním pravidelném čištění lopatek.

Co ale budí dost nevole mezi obyvateli jsou dva faktory - prvním je zásah do krajiny a jejího rázu. Tím druhým, ožehavějším, je chystaná demolice Pohledecké skály, cože je přírodní památka chráněná CHKO.

Lidé se také na CHKO obracejí a jak nám potvrdila pracovnice Správy CHKO Žďárské vrchy, denně řeší desítky telefonátů s tímto tématem. V oficiálním prohlášení CHKO ale stojí, že elektrárenská firma přislíbila vysoké dotace CHKO Žďárské vrchy na ochranu ostatních památek a správa se domnívá, že obětovat jednu za záchranu desítek za to stojí.

Jak celá věc nakonec dopadne je ve hvězdách, nicméně firemní záměr je postavit první část do příštího apríla. Na podporu i proti projektu se již sepisují rozsáhlé petice.