Žďár se připravuje na X. český zimní sraz turistů

Klub českých turistů provozuje svou činnost už od roku 1888 a v současnosti má více než čtyřicet tři tisíc členů od nejmladších až po seniory. Jeho členské základny najdete téměř v každém městě.

Činnost klubu je poměrně rozmanitá. Nejde pouze o jakési organizované chození po vytyčených trasách. Turisté se snaží i o zjednodušení a zpříjemnění těchto procházek. Značí turistické trasy, cyklotrasy, lyžařské trasy a připojují i další informační prvky, jakými jsou rozcestníky nebo směrovky. Také některé z turistických map vznikly zásluhou tohoto sdružení.

Klub českých turistů však nejen pracuje, ale také pořádá a účastní se různých zajímavých akcí. Jednou z nich je i X. český zimní sraz turistů, který se tentokrát bude konat ve Žďáře nad Sázavou, což je pro město velká čest, jak řekl starosta, Jaromír Brychta. Původně mělo být organizátorem Nové Město na Moravě, ale protože se zdejší členská základna rozpadla, ujali se akce turisté ze Žďáru. Podpořilo je i vedení města, které na jubilejní X. český zimní sraz uvolnilo dvacet tisíc ze svého rozpočtu.

Oldřich Růžička, předseda žďárské organizace, očekává poměrně velkou účast. Počítá také s tím, že turisté, kteří na tuto akci přijedou, se budou do města a jeho okolí nadále vracet a to nejen v zimním, ale i letním období.

Akce se bude konat 8. - 11. února a slavnostní zahájení je připraveno na čtvrtek na devatenáctou hodinu. Představitelé města přivítají všechny účastníky srazu na náměstí Republiky.

Přihlásit se můžete do 27. 1. Pro aktéry bude zajištěno stravování a ubytování, pro ty zvláště odolné i zimní tábořiště v blízkosti stadionu. Kromě toho mají organizátoři na starost i dopravu účastníků do místa srazu.

Zajištěny by měly být lyžařské trasy, to však závisí na množství sněhu. Snad alespoň této akci bude počasí přát. Lyžařských tras by mělo být celkem sedm a to v délce od 18 do 20km. Při nepřízni počasí se budou lyžařské trasy měnit na pěší.

V sobotu čeká účastníky také Papučový bál, takže ti, kteří se neunaví přes den venku v přírodě, budou mít možnost ve večerních a nočních hodinách vyčerpat své síly tancem.

Pokud vás tato akce zaujala a chtěli byste se osobně zúčastnit, máte možnost získat další informace a přihlášky v Turistickém informačním centru ve Žďáře nad Sázavou, popřípadě na www.klubturistu.cz.