Jak na chřipku

Znáte ty protivné stavy - ucpaný nos, bolest v krku, rýma, kašel, nic vás nebaví, každý vás jenom otravuje a jste naštvaní na celý svět. (Ostatně celý svět je zase pro změnu naštvaný na vás, když vidí, jak roznášíte bacily mezi lidmi.)15.01.2007

Prostě máte parádní chřipku. Není to sice žádná smrtelně nebezpečná nemoc (většinou), ale dovede každého pořádně potrápit. Do naší rodiny přichází nemoci pravidelně o vánočních svátcích. Což není zrovna nejpříjemnější čas k návštěvě lékaře. Navíc, co si budeme vykládat, pokud vám teče z nosu a z očí, kašlete a kýcháte na všechny kolem, tělo máte jako rozlámané, tak nemáte moc chuti sedět hodinu v čekárně plné spolutrpících. Jakmile zakašlete, každý vás probodává očima, nejraději by si na pusu přiložil respirátor.

A tak dříve, než se rozhodnete k návštěvě lékaře, bylo by možná lépe poohlédnout se po nějaké té klasické léčbě. Velmi příjemné a oblíbené je například svařené víno nebo slivovice s čajem, popřípadě s horkým mlékem. Tuto terapii bych však nedoporučovala opakovat několikrát denně. To byste nakonec možná museli absolvovat ještě léčbu protialkoholickou. Já jsem si zašla raději na trochu odbornější radu do zdravěnky v Novém Městě na Moravě k Monice Hanslové. Její pokyny jsou nejen pro ty nemocné, ale i pro ostatní, kteří se zatím chřipce a nachlazení úspěšně brání.

„Žádná nemoc není náhoda. A pokud se i u nás nějaká objeví, je to většinou obraz toho, jak se o své tělo staráme. Proto bych vám v následujících odstavcích chtěla nabídnout několik užitečných rad, postupů a přírodních zdrojů, které by měli nemoci především předejít, popřípadě se s ní vypořádat.
Již před několika tisíci lety, nám nyní neznámí východní učenci, zjistili, že lidské tělo je naprogramováno minimálně na sto dvacet let života. Pochybuji, že v podmínkách, ve kterých v dnešní době žijeme, bychom dosáhli tak požehnaného a navíc plnohodnotného věku. Ani kámen mudrců by nám nebyl moc platný. Nic sice není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá, ale vše má své vysvětlení a řešení.
Naše tělo je do zhruba padesáti až šedesáti let schopno víceméně úspěšně odolávat nejrůznějším nepříznivým vlivům. Dříve či později se ale může v organismu projevit dysfunkce lehčího i závažnějšího rázu. Proto je tak důležitá prevence, posilování imunity a celého organismu. Doktor Josef Jonáš proto radí naučit se co nejdříve průběžně během celého života zbavovat toxinů jakéhokoli rázu, psychických i fyzických. (Zde bych vás odkázala na publikaci MUDr. Jonáše Praktická detoxikace, která vyšla v nakladatelství Eminent.). Výborným prostředkem při detoxikáční kůře je spirulina - sladkovodní řasa (k dostání v tabletách za cenu do dvou set korun).
Příjemné je zjištění, že ono „tajemství věčného mládí" existuje. Je jím, nám všem známý, vitamín C (kyselina askorbová). Představuje jeden z nejsilnějších přírodních antioxidantů. To znamená schopnost ničit v organismu volné radikály a brzdit procesy stárnutí. Zároveň je nezbytný pro tvorbu kolagenu, což je ochranná substance tvořící 40 % proteinů v organismu, která udržuje pružnost buněk naší tkáně. A především má vitamín C silné antivirové vlastnosti. Proto je nezbytnou součástí předcházení i léčby nachlazení, chřipky a nejrůznějších viróz a infekcí.
Základem pro udržení zdraví je tedy dostatek „céčka". Jeho potřebná denní dávka je 60 - 150 mg. Při počínající nebo již propuknuvší viróze můžeme dávku zvýšit na 500 mg. V den, kdy ucítíme, že „na nás něco leze", můžeme nasadit jakýsi céčkový šok, tzn. vzít i dvě dávky 500 mg vitaminu C asi šest několik hodin po sobě. Nejlépe vitaminu C s postupným uvolňováním. (Většina z nás, když cítí první projevy nachlazení, zapije acylpyrin. A zde je zajímavé vědět, že tahle zrádná pilulka již při malých dávkách třikrát sníží vstřebávání vitamínu C.) Večer, po denní vitamínové smršti, si dopřejte horkou vodní lázeň. Tu proveďte následujícím způsobem: chodidla po nárt a ruce po lokty spařte v lavoru se slanou horkou vodou. Rychle vysušte, navlečte ponožky a ulehněte.


Přírodní zdroj vitamínu C nedodá pouze jeho pilulková podoba (např. Flavocel od firmy Energy), ale především plnohodnotná strava. Zde se přikláním k potravinám, které vyprodukuje podnebí mírného pásu. Jsou jimi například růžičková kapusta, květák, rakytník řešetlákový, plody černého bezu, angrešt (který obsah vitaminu C neztrácí ani po zavaření), kapie - červená paprika (ta si jej uchová i po tepelném zpracování), kysané zelí a šípek. Ten většinu vitamínu C při louhování v horké vodě ztrácí, proto se doporučuje spíše žvýkat.
Výborným stimulátorem imunitního systému je echinacea (třapatka nachová). Na trhu se vyskytuje v nejrůznějších formách. Buď jako samostatná bylinka (nejlépe sypaná), či lihová tinktura (velmi účinná). Dále ve formě sirupu v kombinaci s jinou bylinou, například rakytníkem řešetlákovým, nebo jako přídavná složka propolisových tablet. Již sám propolis je přírodní antibiotikum. Někteří lidé na něj ovšem trpí alergií. Při nachlazení vyzkoušejte ústní sprej s propolisem (firma Pleva).
Kvalitní přípravek, který při pravidelném užívání ochrání vaši imunitu je Vironal (od firmy Energy). Jedná se o čistý bylinný bioinformační výtažek. Neobsahuje líh ani cukr, takže je vhodný i pro diabetiky.
Česká země se může chlubit tím, že zde máme šikovné, vynalézavé a především chytré kuchařky. To proto, že při vaření hojně a na různý způsob používají cibuli a česnek. Pevně doufám, že tomu tak bude i nadále, protože oboje zmiňované koření má přírodní a silné antivirové účinky.
Posilování přirozené kondice a odolnosti organismu není samozřejmě závislé pouze a jenom na stravě. Důležitý je celostní charakter správného životního stylu. K němu nezbytně patří: pohyb na čerstvém vzduchu (přičemž se minimálně jedenkrát denně pořádně zpotit), otužování (alespoň sprchování vlažnou/studenou vodou spodní části těla), pravidelný a dostatečný spánek, vyhýbat se zakouřenému prostředí. A především smích a veselá, optimisticky směřující mysl.

Dalo by se říci, že známé pořekadlo „v zdravím těle zdravý duch" platí spíše naopak. Aby tomu tak bylo, ráda Vám nabídnu několik prostředků, které lehčí nemoci virového původu pomáhají mírnit a léčit.
Prvním příznakem nachlazení nebo chřipky bývá bolest v krku. Zde nám pomocnou ruku podá nejprve žluté a oranžové ovoce. Obsahuje beta-karoten, který se v těle mění na vitamín A. Ten pak ochraňuje sliznice proti náletům dalších bacilů. Osvědčeným zákrokem při bolestech v krku je kloktání. Můžete zkusit kloktat slanou vodou, slunečnicovým olejem (dokud se na mandlích nevytvoří bílý povlak), nebo šalvějovým čajem (účinné je do něj přidat několik kapek lihového šalvějového extraktu). Na noc dejte kolem krku zábal. Je to k nevíře, ale nejúčinnější je obyčejný vodní zábal ve vrstvách: šátek, igelit a navlhčený kapesník (můžete přidat i několik kapek olivového oleje). Voda je nejlepším přítelem člověka a všechny neduhy do sebe absorbuje. Tento zábal nechte přiložený maximálně dvě hodiny.
Při nachlazení zvyšte příjem tekutin. Během dne se snažte vypít alespoň osm sklenic čisté vody. To je nutné proto, aby neustal pohyb hlenu a nežádoucí látky se z těla rychleji vyplavovaly. V malých pravidelných dávkách si dopřávejte česnek, jelikož uvolňuje ucpaný nos, pomáhá při zánětech horních cest dýchacích a projevy nachlazení zmírňuje. Stejně tak i zázvor, který navíc prohřívá.

Recept: 1 lžíce čerstvě nastrouhaného zázvoru, šťáva z ½ citrónu, čajová lžička medu. Zalijeme horkou vodou, vypijeme.

Rovněž mohu doporučit tinkturu z lichořeřišnice, která zmírňuje průběh celého nachlazení. Při jejím efektním užívání je nutné dodržovat doporučené dávkování. První den nachlazení například deset kapek po půl hodině.


Pokud máte kašel, tak pravidelně zvlhčujte vzduch. Pro zmírnění bolestí při odkašlávání můžete průdušky a plíce potírat některým z bylinných prsních balzámů (např. od Dr. Popova) nebo krémem Droserin (od Energy).
Nejčastějšími pomocníky při zdravotních potížích nejrůznějšího druhu jsou bylinky. V případě nachlazení je vhodný květ černého bezu (zklidňuje při chřipce, nachlazení a bolestech nosních dutin, podporuje pocení a odkašlávání), meduňka (ulevuje při horečce), lípový květ (snižuje teplotu, podporuje pocení), řepík (působí protizánětlivě), mateřídouška (taktéž působí protizánětlivě, navíc pomáhá rozpouštět a odstraňovat hleny), divizna (podporuje odkašlávání).

Recept: (Čistící čaj cest dýchacích)
proskurník list 15 dílů
jitrocel 10 dílů.
řepík 10 dílů
meduňka 10 dílů
divizna 7 dílů
fenykl 5 dílů
heřmánek 4 dílů.
mateřídouška 5 dílů

Potřebnou dávku bylinek nasypeme do studené vody a přivedeme k varu. Ihned odstavíme a 15 minut necháme louhovat. Podáváme ráno a večer před jídlem

Dávkování:
Od ½ roku do 3 let rovná kávová lžička na 1dl vody,
od 3 let 2 lžičky na 1,2dl vody,
od 6 let 3 lžičky na 2dl vody,
dospělí 7 - 10g (plná lžíce) na 3dl vody.

V horším případě naše tělo neprodělá pouze lehké nachlazení, ale chřipku. Pokud nás i ta poctí svou nemilou návštěvou, zasáhněte nejprve dostatečným přísunem vitamínu C, zinku, selenu a tekutin (kromě vhodných bylin pijte ředěné neslazené ovocné šťávy). Zároveň se vyhýbejte kyselinotvorným potravinám, především sladkostem. Pamatujte na to, že chřipka je virová infekce, a antibiotika na viry nereagují.
Nezapomeňte na cibuli. Allicin, látka v ní obsažená, vyniká silně antibiotickými účinky.

Recept: (Při chřipce v plné parádě; od pana léčitele Paseky)

Nakrájíme 1 středně velkou cibuli, vmícháme 1 lžíci medu a šťávu z 1 citrónu. Vše na 12 hodin naložíme. Ráno sníme před snídaní. Totéž opakujeme 3 dny za sebou nebo obden. Poté uděláme 1 - 3 dny pauzu a pokud chřipka neodezní, začneme znovu).

Bylinkář Josef A. Zentrich po vypuknutí chřipky doporučuje nasadit veganskou stravu kvůli pročištění střev. V lázni (popř. obohacené o výluh z hořčičného semínka, které odvrací chřipku) vypijeme protichřipkový čaj, zabalíme se do suchého prostěradla a ulehneme.

Recept: (Protichřipkový čaj od Josefa A. Zentricha)

nať tymiánu nebo mateřídoušky 40g
lipový květ 20g
drcené šípky 20g
květ vřesu 10g
květ černého bezu 10g

Jednu polévkovou lžíci spaříme 250ml vroucí vody, 10 minut vyluhujeme. Pijeme několikrát denně dle potřeby.

Jako prostředek k hubení virů a bakterií mohu z vlastní zkušenosti doporučit kapky vyrobené z grepových jadérek. Výtažek z nich aktivně působí proti téměř osmi stům kmenům bakterií a virů. Na trhu jsou k dostání například od firem Naděje, Herba Vitalis, či jako tobolky od firmy Energy.
Příjemné zpestření léčby mnoha zdravotních potíží nabízí aromaterapie. Odpařování rostlinných silic provoní vaše prostředí a navodí atmosféru vhodnou podpoření k uzdravení. Pečlivě zvolte bylinnou silici, která vaší duši i tělu zahraje na tu správnou strunu. Při potížích s nachlazením nebo chřipce bych doporučila levanduli a meduňku (mají uklidňující účinky), grep a eukalyptus (čistí vzduch). Výběr dalších vonných esenci záleží už pouze na vás.. Při jejich koupi dbejte na kvalitu. Mohu doporučit značky Nobilis Tilia, Eone, Milota. Zde platí pravidlo, asi jako u všech kvalitních přírodních produktů, čím vyšší cena výrobku, tím vyšší péče při jeho výrobě."

Tolik slovo odbornice. Jak sami vidíte, je z čeho vybírat. Na trhu je stále nepřeberné množství různých podpůrných léků, které mohou onemocnění buď zabránit nebo je alespoň trochu zmírnit jeho průběh. Takže bych vám doporučila navštívit nějakou prodejnu se zdravou výživou a nakoupit si některý ze zmiňovaných léčebných prostředků. Pak zalézt do postele a začít se kurýrova. A když léčba přece jen nezabere, tak nám nezbude nic jiného, než se vydat do ordinace lékaře. Ale můžete si s klidným svědomím říct, že jste pro své uzdravení udělali všechno.