Vyjíždění lyžařských tras v okolí Nového Města teď budete moci sledovat na internetu

Teď, když konečně napadl sníh, se mnoho lyžařů zajímá o počet a stav běžkařských tras. A protože rolba vyjíždí každý den, aby projížděla zafoukané a také dělala nové stopy, napadlo organizátory, že by nebylo špatné, kdyby mohl kdokoliv sledovat, které trasy jsou zrovna čerstvě vyjeté.

 

 

Prvotní nápad se změnil v čin a vy teď budete moci v pohodlí svého domova sledovat, kde se rolba právě v tuto chvíli nachází. Hned budete také vědět, kam na lyže.

A jak vlastně On line projíždění rolby funguje? Na to mi odpověděl Zbyněk Grepl z Městského úřadu Nové Město na Moravě.
Už v loňském roce jsme připravili najíždějí tras prostřednictvím GPS signálu, který zaznamenává dráhu rolby. Ta je pak přenášena na mapové servry a dále zpracovávána tak, aby byla dostupná lyžařům, uživatelům a návštěvníkům stránek pro jejich potřeby. Odkudkoliv na světě je tak možno dostat se k informacím, kde v okolí Nového Města na Moravě jsou projety lyžařské stopy. To je oproti jiným regionům krok dopředu.

Co tento systém novoměstským návštěvníkům přinese?
Potencionální návštěvník už ví, že byla vyjeta stopa, zná její délku, může si naplánovat trasu, zoptimalizovat návštěvy restauračních zařízení při vyjížďce na lyžích a takto velice efektivně využít svůj volný čas.

Za jak dlouho se informace z rolby přenese na web?
Předem je avizováno, že rolba vyjede, což určí pracovníci IC ve spolupráci se Sportovním klubem. Sníh je věc sypká a pomíjivá a pak také stopy jsou zafoukávány velice často, takže první informace jsou minimálně jeden den dopředu. V momentě, kdy rolba vyrazí, což je novinka oproti minulým rokům, tak jsme její trasu schopni zaznamenat asi se zpožděním patnácti minut. Takže při rychlosti rolby dvacet kilometrů v hodině je to vidět prakticky okamžitě. Ten přenos je trošičku komplikovaný v tom, že obdržená data musíme někde zpracovat.

Kdy budou tyhle informace pro uživatele internetu k dispozici?
Měly by být během tohoto týdne na mapovém serveru. Veškeré informace o lyžování jsou dostupné přes stránky Nového Města na Moravě na specializované podstránce lyzovani.mnmn.cz. Také na magazínu "Žďárské vrchy " záložka "Počasí Informace" klikni pro mapu on_line