Flamberg po patnácti letech

je název výstavy, kterou uspořádalo Regionální muzeum města Žďáru nad Sázavou ve spolupráci se společností historického šermu Flamberg.

 

 

„Tahle výstava by měla mapovat jejich činnost za uplynulých patnáct let a především návštěvníkům přiblížit atraktivitu jejich koníčku. Je zde možnost vidět ukázky replik, se kterými pracují při svých vystoupeních.
Celá výstava je pojata jako takový stručný vývoj výzbroje od středověku do konce sedmnáctého století. Jsou tady exponáty palných i chladných zbraní, bodných i sečných, vesměs v replikách a něco málo v originálech." Říká Miloš Lopaur z Regionálního muzea.

Na vlastní oči můžete spatřit třeba zbraně z období středověku, zbroj a výstroj, včetně pokrývky na koně, takzvané čabraky. Jezdecké helmy určené pro boj a turnaje, polní kuchyni pro členy Flambergu a jejich otrlé hosty a kovanou truhlici pro přepravu potravin. Pak také gotický oděv měšťanů, kteří neměli nic společného se zbraněmi a bojem.

V druhé místnosti najdete mimo jiné ženský oděv z období pozdní renesance stejně jako rokokový kostým mladého kavalíra. Cínové nádobí z osmnáctého století a historický příborník doplňují salónek zámožnějších obyvatel.

Nejen děti nadchne dělo z třicetileté války. I když ve skutečnosti bylo mnohem větší, přece jen i tato replika vzbuzuje náležitý respekt. No a k dělu samozřejmě patří i dělová koule, kterou si zde také můžete prohlédnout.

Vernisáž výstavy se bude konat 14. února v 17 hodin a všichni jsou srdečně zváni.