Šikovné ruce a velikonoce k sobě patří

Poslední březnový den byla v Horáckém muzeu v Novém Městě na Moravě zahájena výstava členů Horáckého sdružení lidových řemesel kraje Vysočina s názvem Šikovné ruce.

 

Výstavu slavnostně otevřela ředitelka Horáckého muzea PhDr. Sylva Tesařová, která všem přítomným představila autory vystavených prací:


Hana Hořáková, původním povoláním elektromechanička, zde vystavuje frivolitkovou krajku, což je jedna z méně známých technik ručních prací. Její původ můžeme vystopovat v orientu, odkud se postupně rozšířila do celého světa. Je zajímavá jednak svou jednoduchostí, neboť jejím základem je obyčejný uzel, ale také svou zdobností a dekorativním vzhledem. Pokud byste se chtěli pokusit o vytvoření frivolitkové krajky, stačí vám na ni pouze nit a člunek. Podle složitosti krajky je možné použít i více člunků. Šikovné ruce paní Hořákové předvedly všem hostům, jaká kouzla dokáží pomocí nitě a člunku vytvořit. Dečky, lemy, šperky, to vše lze spatřit ve vitrínách Horáckého muzea.

Další vystavující je Iva Jindrová, která všechny přítomné okouzlila svým oděním. Její kroj se na nově otevřenou výstavu ručních prací skutečně hodil. Iva Jindrová je autorkou kraslic vystavených v Horáckém muzeu. Samozřejmě, že i ona zde své umění předvedla. Okolo jejího pracovního stolu bylo neustále plno, každý se chtěl na nadcházející svátky alespoň trochu inspirovat.

 

Posledním autorem vystavených výrobků je dr. Richard Klauda z Brna, který je předsedou Horáckého sdružení lidových řemesel kraje Vysočina. V Horáckém muzeu se představil výrobky, které bývají typické spíše pro ženy. Pan Klauda se zabývá šitou a vyvazovanou batikou a přítomné dámy mohly obdivovat oděvy, které byly zdobeny touto technikou.

 

 

 

 

 

 

 

 

Vernisáž výstavy Šikovné ruce byla pouze počátkem. Všechny zájemce čekají Velikonoce v Horáckém muzeu, které proběhnou v pátek, 6. 4. Jestliže přijdete, pak uvidíte zdobení kraslic v podání Ivy Jindrové, pletení mrskaček a košíků předvede Pavel Bureš, perníčky vás naučí zdobit Drahoslava Horká, z kukuřičného šustí bude plést Mirka Vaculová a ukázky řezbářské práce vám předvedou Josef Lněnička a František Malý. Po celý den bude vstup do Horáckého muzea zdarma.

No a ve čtvrtek., 3. května v 16 hodin, bude jako každoročně na nádvoří muzea spuštěn mlejnek z Víru, čímž bude letošní turistická sezóna zahájena. Na této malé slavnosti vystoupí i novoměstský folklórní soubor Šípek. Takže se máme na co těšit.