Chcete se svézt tankem? Žádný problém.

O tom, že pro návštěvníky je schopen sehnat takřka nemožné, mne přesvědčil majitel westernového městečka Šiklův mlýn, Libor Šikl. Návštěvníci této turistické atrakce se zde budou moci v letošním roce „prohánět" dvacetitunovým tankem.

 

Westernové městečko Šiklův mlýn už je notoricky známý turistický ráj. Slovo městečko není vůbec přehnané a najdete zde vše, co ke správnému westernu patří. A teď dokonce i něco navíc. Můj průvodce, Libor Šikl, je na své dílo právem hrdý.

Jak vás vůbec napadlo založit něco takového?
Už odmalička jsem toužil dostat sem turistický ruch. Vyplývalo to i z historie tohoto místa, byly zde různé Sokolské srazy, pionýrské tábory, prostě bylo tady pořád živo. Když jsem se sem pak zpátky přestěhoval, tak jsem začal pomalu hospodařit, udělal jsem vodní elektrárnu, pomalu postavil hotel a pak postupně vyrostlo celé městečko. Baví mne něco pořád vymýšlet a budovat. Před dvěma lety jsme během devadesáti dnů postavili podobný areál i na Slovensku. Ten je spojen s termálním koupalištěm, jezdí tam spousta cizinců.

Na co se můžeme v letošním roce těšit?
Novinkou je militarizační zóna zaměřená na lidi, kteří mají rádi vojenskou techniku. Pokud se chtějí svézt v tanku, tak v našem areálu budou mít možnost. Je to trochu jiný druh adrenalinu, než jaký tu mohli návštěvníci zakusit dosud.

Takže teď se u vás vedle indiánů budou prohánět i vojáci...
To ano. Ale areál má osmdesát hektarů, takže stále je tu dost možností, aby se vzájemně nerušili.

Tank už máte?
Máme. Je to bojové vozidlo pěchoty BVP-1. Uhání i stovkou a je velice atraktivní. Každý, kdo byl na vojně, se určitě rád sveze a ukáže to i dětem. Tak, jak někde jezdí na horské dráze, tak u nás se může svézt v tanku. Zájemci o jízdu budou oblečeni do vojenského, budou mít helmy a mohou si zajezdit po offroadové dráze.

Na vozidle jsou patrné určité úpravy...
Oddělali jsme vršek a přidali pár sedaček. Takže lidi si sem můžou sednout jak do autobusu a jet. Museli jsme namontovat i tříbodové pásy kvůli bezpečnosti. Jízda je opravdu adrenalinová, málokdy si můžete dovolit svézt se v takovém pásovém vozidle.

Je těžké něco takového sehnat?
Je to hodně těžké, asi rok jsme vyřizovali povolení, teď ho máme a tak jsme vozidlo mohli zakoupit. Jen tak se k tomu nikdo nedostane.

Uvažujete i o dalších vozidlech?
Řekl bych, že letošní rok nás prověří, jestli půjdeme do dalších nebo ne.

Každému chlapovi od jednoho do sta let určitě zazáří oči při pohledu na jakoukoliv vojenskou techniku. A tady má dokonce možnost vyzkoušet si jízdu v bojovém vozidle, což je více než lákavé. Zájemců bude určitě víc než dost. Nová atrakce se westernovému městečku jistě vyplatí a kdo ví, možná za rok už se tu bude takovýchto strojů prohánět více.