První cena patřila Žďáru nad Sázavou

Žďár nad Sázavou věnuje spoustu peněz na reprezentaci svého města. Nedávno vydaná publikace nazvaná „Vítejte na Žďársku" dokázala, že takto vynaložené peníze nejsou vyhozené oknem. Obrazová brožura s DVD a pohlednicemi totiž vyhrála první cenu v mezinárodní soutěžní přehlídce EUROREGIONpropag.

Tým ve složení Dana Hrstková, Václav Košťál a Zdeněk Málek odvedl opravdu dobrou práci. Ze sto osmdesáti soutěžících publikací byla ta jejich vybrána jako nejlepší. Na druhém místě skončily „Těšínské Beskydy" a bronz si odvezli představitelé Maison de Bourgogne za publikaci „Burgundsko".

„Není to první cena, kterou město Žďár za prezentační materiály dostalo", pochlubil se starosta Jaromír Brychta. „ Tentokrát jsme ale zvítězili v soutěži s mezinárodní účastí. Jak je vidět, vždycky se dá konkurovat i věcem větším a noblesně se tvářícím, což je pro mne hlavní motivace." Dodává autor a zároveň ředitel Regionálního muzea Žďár nad Sázavou Zdeněk Málek. „ Tato publikace sice nebyla doslova dělaná na koleně, ale vytvořil ji spíše spolek nadšených amatérů než profesionálů. A přesto byla oceněna první cenou."

Vítězná publikace bohužel není volně v prodeji. Je určena pouze k reprezentativním účelům a pro zahraniční návštěvníky. I proto mne zajímalo, jestli radnice neuvažuje o dotisku, který by uspokojil i zájemce z široké veřejnosti.

Místostarostka Dagmar Zvěřinová mi odpověděla: „o dotisku uvažujeme, ale bude to otázka dalších finančních prostředků z pokladničky města. Nicméně se o to budeme snažit. Není ještě jisté, zda to bude v tak velkém rozsahu, jako je stávající publikace." A Zdeněk Málek navazuje: „určitě se změní struktura dat, protože některé věci jsou tam docela zbytečné a jiné naopak budeme muset posílit. Jde hlavně o obrazové publikace, ty jsou vždy žádané. Lidé často kupují takovéto materiály jako dárky a jsou rádi, když je v nich hodně fotografií."