Kulturní víkend Sněženska

Pod tímto názvem se skrývá série akcí, které od pátku 15. 6. do neděle 17. 6. proběhnou ve Sněžném, v Krátké a na Blatinách.

Vše zahájí v pátek v 16.30 varhanní koncert v podání Ing. Václava Horáka. Slovem bude provázet Josef Novák z Nového Veselí, který přítomné seznámí se zdejším unikátním nástrojem. Místem konání se stane Kostel Sv. Kříže ve Sněžném.

V sobotu se centrem kulturního víkendu stanou Blatiny, konkrétně Jezdecký klub u Zámečníků. Návštěvníky čekají vyjížďky na koních a ponících nebo projížďky bryčkou, prohlédnout si zde můžete i miniZOO. Děti se budou moci dosytnosti vydovádět na netradičním dětském hřišti a pamatováno bude i na vaše žaludky. Připravuje se dršťková polévka, pečené jaternice, ovarové koleno a další dobrůtky.

V 17 hodin se hlavní dění přenese do sněženského hotelu Záložna, kde bude připravena již tradiční beseda známá pod názvem „Srdcem". Tentokrát nese podtitul „ Povídání o stromech" a povedou ji odborníci na slovo vzatí. Stanislav Boček, odborný asistent na Mendelově zemědělské a lesnické univerzitě v Brně a Petr Pěta, který se věnuje údržbě stromů, zahrad, sadů, parků. Mluvené slovo doplní obrazová projekce. Součástí besedy bude vyhlášení výsledků tipovací soutěže "Jak dlouho bude ve Žďárských vrších ležet sníh 2007", kterou připravila CHKO Žďárské vrchy.

A konečně zlatý hřeb „Kulturního víkendu Sněženska" - neděle, 17. 6.

V Krátké proběhne již tradiční řemeslný „Krátecký jarmark" obohacený kulturním programem. Vystoupí dětský soubor Kamínek ze Žďáru nad Sázavou, harmonikáři a skupina Nendeto. Připraveno bude i občerstvení, pečený čuník a pivo. To vše najdete před budovou Ekologického informačního centra v Krátké. Na nedalekém Drátníku pak můžete shlédnout ukázky výcviku dravců.

Ve Sněžném bude připravena dobová hudba, šermířská představení, jízda na historických kolech, barokní tance, běh na dřevěném koni s kopím za slávou rytíře, tance venkovské a cikánské a další zajímavosti, to vše v rámci III. Jarmarku tradičních řemesel. A nebude chybět ani velbloud, který měl v loňském roce tolik obdivovatelů. Připraveno je samozřejmě i tady bohaté občerstvení. A přesně ve 12 hodin bude obec Sněžné slavnostně povýšena na městys.

Nedělní jarmarky v Krátké a ve Sněžném potrvají od 9 do 17 hodin.