Kam na výstavu?

V letním období je všude spousta zajímavých akcí a výstav. Pokud jste milovníky výtvarného umění a to především krajinářství, určitě si nenechte ujít výstavu ve fryšavském kulturním domě.

Své obrazy zde k prohlídce i k prodeji nabízí malířka Helena Puchýřová. Mnohým je jistě její příjmení povědomé. A právem. Helena je dcerou známého malíře Bohumila Puchýře, který měl svůj ateliér v Rokytně. Tam dnes také maluje dcera. Každý, kdo viděl její obrazy, musí uznat, že „jablko nepadlo daleko od stromu“.

 

 


 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak dalece vás tatínek ovlivňoval ve vaší tvorbě?

Hodně. Jezdívala jsem s ním malovat a naučil mne toho spoustu. I když s odstupem let si říkám, že jsem mohla být pilnější a naučit se toho od něj daleko více. Spoustu věcí jsem tak musela objevovat sama.

Ještě po jeho smrti se mi často zdálo, že je tady, a že mu ukazuji své obrázky. Ptala jsem se ho, jak se mu to líbí, ale on mi nikdy nic v těch mých snech nepochválil. A i když řekl „docela dobré“, necítila jsem, že by se mu to doopravdy líbilo. Přestože to byl jen sen, přece jen jsem měla pocit, že se musím ještě zlepšit.

Často přemýšlím, co by na ten či onen obraz tatínek říkal. Svým výtvarným názorem mne ovlivnil opravdu hodně.

 

 

 

 

 

 

 

Jste malířka-krajinářka, co pro vás znamená Vysočina?

Kdykoliv jedu na Vysočinu a objeví se přede mnou její kopce, začnu se usmívat. Těším se tam. Vysočina pro mne znamená pocit volnosti a svobody. A když vyjdu někam na kopec, odkud je krásný rozhled na všechny strany, přepadne mne pocit klidu a míru. Kolem sebe vidím kopce, stráně, lesy a oblohu. Není tam moc věcí, ale je to krásné svou náladou. Takové pocity nemívám nikde na světě.

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 

 Určitě máte svá oblíbená místa pro malování….

To ano. Vysočina poskytuje spoustu krásných míst pro malíře. Mám ráda louky mezi Sněžným a Svratkou, Křižánky, okolí Fryšavy… Člověk se musí umět dívat, pak ani nemusí moc hledat. Motivů je tu spousta, ale pomalu mizí ty staré chaloupky, které potěší oko každého malíře.

 

 

 

 

Takže ty novější domky se vám tolik nelíbí?

Není to ono. Staré chaloupky mají svou duši, i když už jsou trochu zborcené. Je pravda, že i s motivem nové chalupy může vzniknout hezký obrázek, taky jsem už nějaké malovala. Ale nechytlo mě to. Raději maluji staré chaloupky.

 

 

 

Které roční období vás nejvíce přitahuje?

Já mám ráda barevnost, takže spíš léto nebo podzim. Pak se můžu vyřádit volbou barev i na obrazech.

 
 

 

 

 

 

 

 


 

Kde mohou zájemci shlédnout vaše díla příště?

V říjnu budu mít výstavu v Brně v galerii „I“. Bude jenom týdenní a začne 22. října.

 

 

 

Výstava obrazů krajinářky Heleny Puchýřové bude trvat až do 2. Září. Do tohoto data se můžete do fryšavského kulturního domu přijet podívat (případně nakoupit) i vy.