Chladná krása kovu

Slévárenské sympozium konané v Bystřici nad Pernštejnem přineslo své ovoce. Bylo odlito několik soch, z nichž některé budou mít své místo přímo v ulicích města.

Mimo jiné vznikla při této akci i „Cena starosty“, která bude předávána při slavnostních příležitostech významným hostům. Byla odlita z bronzu a její autorkou je akademická sochařka Mirka Špačková.

 

 

 

Mirka Špačková je také tvůrkyní další sochy nazvané „Kruhy“, která byla odlita už na minulém sympoziu a obdivovatelé umění si ji mohou prohlédnout za budovou bystřického městského úřadu. Další socha nazvaná tentokrát „Poletucha“, která pochází z dílny Zdeňka Macháčka, by měla najít své místo v parku před I. základní školou.

 

Nejkrásnější výrobky ale zvědavý návštěvník Bystřice nad Pernštejnem nalezne v městském muzeu. Jsou zde vystaveny výtvory žáků Střední průmyslové školy Brno. Můžeme jen tiše žasnout nad nezměrnou fantazií, se kterou přistupovali studenti ke svému úkolu. I renomovaní umělci by nad některými díly doslova bledli závistí.

 

 

 

Navštívit bystřické muzeum rozhodně není ztracený čas. Vystavené exponáty jsou chladivé, hladké a krásné. Mnohé působí natolik reprezentativním dojmem, že by se skvěle vyjímaly i v halách bank či hotelů. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pokud máte zájem výstavu shlédnout, pak nesmíte dlouho váhat. Od 25. srpna totiž vystřídá chladnou krásu kovu výstava mnohem hravější. A to doslova, protože se jedná o výstavu hraček. Nečekejte ale jakékoliv hračky. Na své si tu přijdou zejména tatínci a kluci, protože je v prostorách bystřického muzea budou čekat modely aut.