22. září - Evropský den bez aut

Čím dál více aut na našich silnicích a stále rostoucí znečišťování ovzduší a životního prostředí – to je hlavní důvod celoevropské osvětové akce nazvané Evropský den bez aut.  

Koná se v rámci Evropského týdne mobility, která má podpořit přiměřenější způsoby dopravy a také poněkud omezit individuální automobilovou dopravu, zvláště ve městech. Celotýdenní akce potrvá od 16. do 22. září a přihlásilo se do ní přes šedesát měst z celé naší republiky.

 

V uvedeném období budou ve všech zapojených městech probíhat různé osvětové programy zaměřené na danou problematiku. Nejsou to ovšem akce pouze pro děti, většina měst se bude snažit zapojit aktivně i dospělé. Jde hlavně o to, aby si uvědomili, že dopravit se na pracoviště lze i jinak než vlastním vozidlem. Lze využít služeb MHD nebo udělat něco pro své zdraví a znovu oprášit třeba kolo.

 

K Evropskému dni bez aut se přihlásilo i město Bystřice nad Pernštejnem. Proto v pátek, 21. září, budou vozit autobusy městské hromadné dopravy své pasažéry zcela zdarma, čímž by podle slov místostarosty Josefa Vojty chtěli podnítit všechny řidiče k tomu, aby nejezdili do práce autem, ale aby raději využili služeb MHD.

 

To ale zdaleka není vše, co hodlají bystřičtí pro celoevropskou osvětovou akci udělat. Hned následující den, tedy v sobotu, by mělo být pro auta uzavřena část náměstí, která bude k dispozici hlavně dětem. Čeká je tu spousta her, jako je například slalom na koloběžce, skákání v pytli nebo výtvarná soutěž na téma „čím jsem jezdil o prázdninách“.

 
 

 

Nezapomnělo se ale ani na dospělé. Budou si zde moci vyzkoušet, jak by zvládli zkušební testy pro příslušné řidičské oprávnění. Mohou si tak oprášit své znalosti a ověřit si, zdali by vůbec prošli u zkoušek v autoškole či nikoliv. Kromě „zkoušek“ čeká ještě dospěláky prohlídka policejního vozu s radarem a přímo na místě si budou moci ověřit, jak dokonale dovede toto zařízení zachytit vozidlo, přečíst registrační značku a další vymoženosti, pro nás řidiče tak nepříjemné. Kromě policistů předvedou ukázku své práce i hasiči a odtahová služba. Celá akce proběhne zcela v režii města, konkrétně odboru dopravy a bude zaměřena na hlavní téma Evropského týdne mobility, které nese zcela jasný a výstižný název - „Ulice pro lidi“.  


Program bystřické radnice je určitě pestrý a lákavý, ale záleží na každém z nás, jestli se budeme chtít k celé akci připojit. Ruku na srdce, většina z nás si den bez svých plechových miláčků už snad ani nedovede představit. Zkusme tedy alespoň pro jednou nechat klíčky od auta pověšené na věšáku a vyšlápnout si pěšky, na kole nebo využít autobusů či vlaků. Když už nic jiného, tedy se alespoň na chvíli dostaneme z onoho stereotypu, který nás nutí neustále někam spěchat. A také uděláme něco pro své zdraví. Nebudeme zhluboka dýchat výfukové plyny a pohodlí měkkých sedadel alespoň na chvíli vyměníme za zdravý pohyb na čerstvém vzduchu.