Nové Město na Moravě je hojně navštěvovaným místem především kvůli široké škále sportovního vyžití, které se dá v jeho okolí provozovat. Tento článek si klade za cíl poukázat na místa, která se dají navštívit, pokud se člověk zrovna neprojíždí na kole či nefičí závratnou rychlostí spokojeného lyžaře.
Jak možná leckdo ví, v Novém Městě se nachází všeho všudy dva kostely, jedna galerie, jedno muzem, kulturní dům, knihovna a kino.Vzhledem k tomu, že vzdálenosti zde nejsou nikterak veliké a od jedné památky k druhé se dá dojít svižnou chůzí v podstatě za pět minut, dá se lehce strávit velice příjemné odpoledne s kulturou.
Co rozhodně doporučuji všem návštěvníkům našeho města je Horácké muzeum. Obvzláště v letních měsících, kdy je pravidelně spouštěn vodní mlýnek, skvost z dílny šikovných řezbářů, stojí prohlídka opravdu za to. Ale to není zdaleka vše, co může Horácké muzeum nabídnout. Nachází se zde obrovské množství zajímavých předmětů. Vynikající expozice zcela jistě úzce spjatá s historií tohoto mikroregionu, která zobrazuje vývoj lyží a lyžování určitě zaujme i člověka, který nemá k lyžování téměř žádný vztah. Dále muzeum nabízí expozice sklářství, železářství z Kadovských hutí, školní třídu z 30. let 20. století a ukázku lidové kultury severní části moravského Horácka. Muzeum má otevřeno vždy od úterý do soboty od 9:00 do 16:00, přičemž od května do září je otevřeno i v neděli. V červenci a srpnu je navíc otevírací doba prodloužena o hodinu, to znamená do 17:00.
Další neméně zajímavou budovou přímo v centru Vratislavova náměstí je katolický kostel. Určitě má sám o sobě co nabídnout nejenom věřícím. Navíc má jednu velice zajímavou součást, a to černou kapli, která byla restaurována teprve nedávno.
Na přímce muzeum – katolický kostel leží ještě jedna stará a zajímavá budova. Je to zámek, ve kterém jsou umístěny sbírky novoměstské galerie. Kromě stálé expozice velkého množství soch a obrazů především místních významných umělců může nabídnout několik proměnných výstav, které se pravidelně obměňují během celého roku. Není vyjímkou, že galerie pořádá koncerty zajímavých osob a to nejenom ze světa vážné hudby. Momentálně je v prostorách k vidění výstava s názvem Ellen Jilemnická – sochy, dále Jan Samec – fragmenty, kresby, Listování grafickou sbírkou (A – F, k prohlédnutí jsou grafické listy českých výtvarníků: Kamily Albrechtové, Adolfa Borna, Josefa Bulanta, Ladislava Čepeláka, Karla Demela, Vladimíra Drápala a Zdeňka Fuksy, proto první část výstavy nese označení A – F). Stálá expozice obsahuje část z bohatých sbírek Horácké galerie. V přízemí najdete zastoupení autorů klasicistní linie českého sochařství, jako jsou Josef Václav Myslbek, Jan Štursa a další. Dále jsou k vidění plastiky např. Vincence Makovského, obrazy Oldřicha Blažíčka, Josefa Jambora a mnoho dalšího. V prvním patře naleznete díla Oldřicha Blažíčka, Josefa Jambora, Rudolfa Hanycha a ostatních autorů, kteří měli vztah k Vysočině (nebo se na ní dokonce narodili). Navíc stojí za shlédnutí mnoho sklářských artefaktů. Určitě je z čeho si vybrat. Galerie má otevřeno denné mimo pondělí vždy od 9:00 – 12:00 a 13:00 – 17:00.
Fotogalerie k článku