Snad první betlém, pokud můžeme věřit pověstem, vytvořil v roce 1223 svatý František z Assisi v jeskyni na hoře Alverno v italské Umbrii.
Betlémy se pak pomalu stávaly součástí adventu a vánočních svátků. Podle evangelického faráře Richarda Kolba z Mnichova „je betlém něco jako domácí oltář prostého člověka“. A k vánocům patří stejně jako stromeček, dárky nebo kapr.
Betlémy nevytvářeli pouze umělci věhlasných jmen. Mnohem častěji byly výtvorem prostých lidí. Materiálem pro jejich výrobu bylo cokoliv. Papír, dřevo, kukuřičné šustí, vosk, sádra, keramika, sklo, kov, prostě vše, co bylo dostupné. Každý takto vytvořený betlém byl originál. Odrážel v sobě víru, touhy ale i chudobu či bohatství autorů. Mnohé byly jednoduché a neumělé, ale i takové betlémy byly vytvořeny s láskou a ohromnou dávkou fantazie.
A spoustu nádherných betlémů, hodných obdivu, je možné spatřit na jedinečné výstavě uspořádané v Horáckém muzeu v Novém Městě na Moravě. PhDr. Sylvě Tesařové a jejím spolupracovnicím se podařilo vytvořit unikátní expozice.
Co všechno tu návštěvníci uvidí?
Je tu kolem sedmdesáti betlémů z různých materiálů. Ze dřeva, ze skla, vosku, papíru, kukuřičného šustí a dalších. Letos je navíc výstava ozvláštněna tím, že zde máme betlémy z různých zemí. Nejen evropské, ale i exotické betlémy africké nebo z Jižní Ameriky.
Můžete říct pár NEJ vaší výstavy?
Nejmenší figurky jsou v italském betlému a jsou plastové. Nevzdálenější betlémy se k nám dostaly z Peru a z Chile. Velice zajímavý betlém je od řezbáře Metoděje Floriana ze Staré Říše, který vyřezal ve druhé polovině dvacátého století. Tento pán dělal nejen malé rodinné betlémy, ale i velké do kostelů. Jeden z nich se také nachází v novoměstském kostele svaté Kunhuty. Zvláštní na něm je, že v jeho kulisách je nejen kostel sv. Kunhuty, ale i naše muzeum.
A místní řezbáři?
Máme tu vystavený betlém z našich stálých sbírek, jehož autorem je František Dřevikovský, který bydlíval na Malé uličce.
Některé betlémy jsou z vašich sbírek, co ty ostatní?
Většinu betlémů nám zapůjčil pan farář Antonín Sporer ze Zvole. Jiné máme zapůjčené od soukromníků z Nového Města na Moravě, kteří reagovali na naši výzvu v místním zpravodaji. Další betlémy zapůjčili členové Horáckého sdružení lidových řemesel, jde o jejich vlastní tvorbu.
Antonín Sporer, zvolský farář, sbírá betlémy už více než čtyřicet let. Unikáty ze své rozsáhlé sbírky zapůjčuje pro výstavní účely do různých měst. Jeho první sbírka se skládala z papírových betlémů umělců zvučných jmen, jako je Josef Lada, Mikoláš Aleš nebo Marie Kvěchová.
Kolik betlémů máte ve své sbírce?
To opravdu nevím.
A vzpomenete si alespoň na svůj první betlém?
Ne. To byly ty papírové betlémy. Vlastně můj úplně první betlém byl třebíčský a měli jsme jej doma. Já jsem žil po válce ve Znojmě a tam jsme měli tento třebíčský betlém. Tehdy prodávala meltu jedna firma, která i tiskla a prodávala betlémy. Ještě mám někde doma nějaké torza z mého prvního betlému.
Ze získání kterého betlému máte největší radost?
Asi z keramického betlému od doktorky Ortové. Dva roky mi trvalo, než jsem ji přemluvil, aby mi jej udělala. V současné době existují jen dva, jeden je v Třebechovickém muzeu a druhý tady.
A vaše NEJ?
Nejmenší betlém je asi od firmy Keramo Praha. A doma v garáži mám i pohyblivý betlém, tam jsou figurky půlcentimetrové. No a největší má metrové figury.
Pokud se rozhodnete výstavu navštívit, máte ještě spoustu času. Bude ukončena až 12. ledna, takže všechno v pohodě stihnete. I když předvánoční čas se k prohlídce betlémů hodí nejvíce. Navodí sváteční atmosféru a dostanou vás do té správné vánoční nálady.
No a pokud byste i vy zatoužili po zhlédnutí výstavy po nějakém vlastním betlému, pak mám pro vás dobrou zprávu. V Horáckém muzeu jsou v prodeji betlémy z vizovického těsta a letos dokonce ve třech velikostech. Takže záleží jen na stavu vaší peněženky, pro který se rozhodnete.
Vysočina, Nové Město na Moravě.