Vysočina, Nové Město na Moravě bude tentokrát hostit dva závody Tour de Ski

Jako každoročně i letos čeká Nové Město na Moravě závod „Zlatá lyže“, kterým bude zahájen mezinárodní závod v běhu na lyžích Tour de Ski.  

Na Zlatou lyži je zatím přihlášeno osmdesát žen a osmdesát pět mužů z osmnácti států. Spolu se závodníky by mělo do Nového Města přijet dalších sto devadesát tři lidí, kteří budou tvořit jejich doprovod.


Pořadatelé závodu s nadějí i obavami očekávají vývoj počasí. To zatím sněhu na Vysočině moc nepřeje. Podle ředitelky závodu, Zory Honzlové, počítají organizátoři s tím, že 19. prosince zahájí hlavní přípravu závodních tras. Tratě by měly být dlouhé 3,3 a 3,75km, což by bylo dostačující na to, aby byl mezinárodní závod kvalitně zabezpečen a technické podmínky odpovídaly nejvyšším požadavkům, které požaduje FIS na uspořádání tohoto závodu.


Ani podle Petra Honzla, předsedy úseku běhu na lyžích, není situace zatím nijak růžová. Pořadatelé by neradi opakovali loňskou situaci, kdy musel být závod kvůli nepřízni počasí na poslední chvíli odvolán. „Před měsícem sice opakovaně napadlo třicet centimetrů přírodního sněhu, ale následné oblevy se o bílou nadílku postaraly téměř dokonale. Občas je možno ještě někde najít zbytky zledovatělého sněhu. Poslední roky jsou štědré na náhlé výkyvy počasí, nemůžeme říct dopředu, jestli bude možné trať včas připravit.“ konstatoval Petr Honzl.


Nějaké zásoby technického sněhu však už u hotelu SKI najdete. Jeho výrobu mohli organizátoři zatím provádět jen asi čtyřicet dva hodin, přesto se jim podařilo za tu dobu získat asi devadesát pět procent sněhu potřebného pro trať na stadionu. „Pokud bychom jeho množství chtěli vyjádřit v kilometrech, vyšel by asi na 1,7km. Technický sníh zatím leží na hromadách a na trať bude rozvážen až v nejpozdější možnou dobu, takže těsně před závodem. Okamžitě, jakmile se ochladí, započne znovu výroba technického sněhu,“sdělil Petr Honzl.

 
 


Kromě výroby technického sněhu se organizátoři zaměřili ještě na jednu možnost navýšení sněhové pokrývky na tratích. Chtějí navozit sníh z vyšších poloh Vysočiny. Je vytipováno několik míst, kde by bylo možné sníh získat. Jedná se o Vlachovice, Studnice a také prostor okolo Devíti skal. Svou roli hraje v tomto případě i dostupnost. Sníh bude nutné naložit na nákladní auta a odvozit. Podle Petra Honzla bude takto získaný sníh použit na podkladovou vrstvu, takže nebude vadit ani určitý stupeň znečištění.


A které závodníky považuje Petr Honzl za největší favority závodu?

„Přihlášeny jsou velice silné týmy, jako například Norové, Švédové, Finové, Rusové a samozřejmě mezi ně patří i naše výprava. Jsou tam skvělí závodníci, jak v družstvu mužů, tak v družstvu žen.“
Novinky a změny letošního závodu

-největší změnou bude letos přeložení třetího dílu seriálu Tour de Ski z německého Oberstdorfu do Nového Města na Moravě. Závod se bude konat 1. a 2. Ledna 2008

-letos bude poprvé započítávána také soutěž týmů

-v místech, kde býval v minulých letech start, bude letos cíl

- úprava křížení tratí na konci stadionu


Přeložení závodu z Oberstdorfu bude pro pořadatele znamenat poměrně tvrdý oříšek. Kromě přípravy tratí a další organizace samotného závodu nastanou i problémy s ubytováním závodníků a jejich doprovodu. Hotely na Vysočině bývají v tuto dobu většinou obsazené a pak také po loňské zkušenosti, kdy byl závod na poslední chvíli odřeknut a ubytovatelé tak přišli o své peníze, bude jen málokdo ochoten rezervovat pokoje na nejistou akci. Pořadatelé se proto budou snažit zajistit i náhradní ubytování a to v Bystřici nad Pernštejnem, Velkém Meziříčí, Jihlavě a případně i v Brně.


A jak bude celý závod Tour de Ski probíhat?

V Novém Městě na Moravě začne seriál 28. prosince prologem žen na 3 km a mužů na 4,5 km klasicky. Pokračovat bude 29. prosince stíhacím závodem žen na 10 km volně a mužů na 15 km.

30. prosince se pojede sprint v Praze. Závod se opět vrátí do Nového Města na Moravě, kde bude na programu na Nový rok stíhačka na 15 km mužů a 10 kilometrů žen volnou technikou a 2. ledna 2008 se můžou diváci těšit na intervalový závod na stejně dlouhých tratích klasicky. Tour de Ski pokračuje sprintem v italském Asiagu (4. ledna 2008) a skončí 5. a 6. ledna 2008 distančními závody ve Val di Fiemme.