"Soudy odbývány byly na rychtě a zároveň residenci cisterciáků „Žďárských“. Budova tato dosud stojí. Je stavba pozoruhodná, jednopatrová, věžovitá. Dnes je to zajisté nejpamátnější budovou obce zdejší „hostinec páně Němečkův“, stojící na rohu náměstí při státní silnici. Dříve v prvním patře této budovy bývalo vždy několik pokojů připraveno pro mnichy, kteří sem k soudům zajížděli. V přízemí pak byla krčma a obydlí rychtářovo. Rychta měla přes 200 měr pozemků ještě do nedávna," poznamenal kronikář a učitel v jedné osobě František Šabaka do kroniky počátkem roku 1925.

Ať již byl hostinec či rychta, jak je libo, postaven, přestavěn přímo Santinim nebo podle jeho návrhů, patří k architektonickým skvostům gotizujícího baroka na Vysočině. Ne nadarmo začíná regionálního Santiniho cyklotrasa ve Vojnově Městci.

Dominanta, a sem patří i trocha patriotismu: jednoho z nejhezčích náměstí, jaké mají obce široko daleko, slouží stále jako obytný dům. V dolní části je obchod potravin a smíšeného zboží. Celý objekt prochází postupnou rekonstrukcí.

Zdroj: vojnuvmestec.cz

GPS souřadnice Němečkův hostinec
GPS Souřadnice
N 49.6797180, E 15.8762293
Nadmořská výška Němečkův hostinec
Nadmořská výška
587 m.n.m