Rodáci z Nového Města na Moravě, Prahy a Brna absolvovali první etapu pochodu, v krajně nepříznivých povětrnostních podmínkách, ze Žďáru přes Mělkovice a Vysoké do Zámku Žďáru. V polích pod Vysokým účastníky přece jen přivítalo jaro - ptačí hejno složené ze špačků, čejek, skřivanů a šedých a černých vran. Horká polévka v Táferně umocnila prožité. Na shledanou v sobotu 23. dubna při Otvírání Krátké !
Tímto e-mailem zhodnotil Jaromír Čejka první akci k oslavám 35 let založení CHKO.
Vrátíme se však k tiskovce, která této akci předcházela a na které jsme si mimo jiné povídali o prvních poslech jara.
Konipas bílý byl letos poslem jara?
Dle ornitologů z CHKO Pálava byly teprve v sobotu 12 března zaregistrováni první tažní ptáci, kteří běžně přilétají již v půlce února.
Již o dva dny později byli první exempláře zaznamenány ve Žďárských vrších. 14 března v Novém Městě na Moravě zaznamenali 4 exempláře špačka obecného. Pozorování bylo opakováno i následující den.
16 března pak Jaromír Čejka spolu s dalšími pracovníky CHKO zaznamenali na Křižánkách pět exemplářů skřivana polního. Byla pozorován i zde vzácný drozd cvrčala.
Za posla letošního jara pan Čejka označil konipase bílého, který jako jediný přiletěl v obvyklém čase. Konipas byl pozorován na Křižánkách, u Studnic a ve Žďáru nad Sázavou.
Od desátého března se zintenzivňují hlasové projevy - vábení samiček, vymezování hnízdních okrsků u kosa černého, sýkor, zvonka zeleného, hrdliček zahradních a vrabců (u lidských sídel), strnada obecného (v otevřené krajině) a drozdů brávníků a křivek obecných (v lesích).
Výři velcí a krkavci již nasedají na snůšky.
Krahujec obecný - lovec příměstských parků
Za poslední sněhové vánice letošní zimy jsem si na zahradě všiml velkého dravce. Vyfotil jsem jej a dle příručky jsem ho tipl na jestřába - pln nadšení z takového úlovku jsem fotografie poslal panu Čejkovi na správu CHKO. Odpověděl mi:
Jedná se o dospělou samici krahujce obecného /Accipiter nisus/ - na rozdíl od jestřába žlutá duhovka, bílé skvrny na zádech a ten by se také do města neodvážil. Asi před dvaceti lety jsem viděl 8 mm film Jirky Janíčka točený z okna jeho bytu na Masarykově ul. v němž v zimě nevědomky natočil úspěšný útok krahujčí samice na skupinu hrdliček zahradních sedících v hrušce před Mateřskou školkou na Drobného, čili z téže lokality jako jsou tyto 2 fota (jsou zajímavá). Jinak mnoho kontaktů s krahujci mám mj. z Koruny a myslím si, že nad Cihelským rybníkem v modřínech hnízdil a možná ještě hnízdí. Je zákonem chráněn v kategorii silně ohrožený, což souvisí s jeho nehojným výskytem v lesnatých oblastech a rozsáhlejších příměstských parcích.
Inu musím se ještě hodně učit :-)
Odkazy u názvu ptáků: o jednotlivých ptácích, které v článku popisujeme si můžete přečíst víc když na ně kliknete - odkaz vás zavede (v novém okně) na popis druhu ve vynikajícím portálu Českého rozhlasu - Hlas pro tento den.
Články věnované ptactvu a přírodě Žďárských vrchů vznikají za spolupráce se správou CHKO a jejím pracovníkem Jaromírem Čejkou.
Interaktivní mapy okolí popisovaných lokalit
Nové Město na Moravě | Studnice | Křižánky | Žďár nad Sázavou
Sdružení krajina - nezisková organizace pro ochranu přírody
Sdružení Krajina pečuje o více než 160 ha podmáčených luk zejména na území CHKO Žďárské vrchy. Mimo to sdružení provádí ekologickou výchovu a osvětu ve školách nebo v prostorách ekologického informačního centra v Krátké.