Včely v lednu, vánice v březnu...

Závěje sněhu kam se podíváme. Zprávy pro lyžaře již poněkud nudné, neboť podmínky jsou v posledních letech nevídané. Tak to je letošní zima, na kterou však, přiznejme si, již většinou nadáváme. Místo očekávaných příznaků jara jen další sněhové vánice a závěje.

Když jsem letos. snad již po dvacáté, házel sníh z před garáže na mne převyšující hromadu a obával se, zda mi stále se zužující prostor umožní s autem projet, musel jsem se usmát při vzpomínce na článek, který jsem před několika týdny psal a jehož námětem byly problémy kam se sněhem.

A potom jsem si vzpomněl, jak jsem se osmého ledna procházel mezi Spělkovem a Krásným a fotil jsem nevěřícně rej včel u úlu.

Můžeme říct, že se příroda chová divně a nevyzpytatelně ale také, že jsme tvorové věčně nespokojení. Nadáváme, že sníh není a potom, že je. Nadáváme, že je ho málo a potom, že je ho moc. Vzpomínám na ty včely. Řekneme, že je příroda zmátla. Ale nevyužily jen prostě příležitost se v tento neobvyklý čas ohřát a proletět na sluníčku? Možná bychom měli vše jednoduší, kdybychom když svítí slunko vyšli se projít, když je sníh jezdili na lyžích, když je venku nevlídně uvařili si čaj a otevřeli knihu a nekoukali přitom do kalendáře.

Jen doufám, že ty včely to přežily.

Interaktivní mapa oblasti Spělkov - Krásné (otevře se v novém okně)