Ačkoli sněžení ustává a vítr se zmírnil, problémy s odstraňováním následků sněhové vánice, která se přehnala Žďárskem počátkem tohoto týdne, pokračují. Napadlo více než 20 cm nového sněhu, který vítr dále žene přes silnice a vytváří sněhové jazyky. Silničáři udržují hlavní tahy a postarat se o místní komunikace zůstává na jednotlivých obcích.
Na venkově tento problém řeší smlouvou mezi obcí a podnikateli, většinou zemědělci a lesníky, kteří vlastní potřebnou techniku. Pro drobné farmáře znamená tato práce jisté přilepšení v zimních měsících. Avšak již tak většinou napjaté obecní rozpočty každý nový příval sněhu vyčerpává. Jak říká Miloslav Lopaur, místostarosta Kadova, musí v rozpočtu obce na odklízení sněhu počítat s částkou minimálně 30 tisíc, ovšem v případě nepřízně počasí a sněhových přívalů se rozpočet může vyšplhat až k 50 tisícům, což pro obec se 120 obyvateli není zanedbatelná suma. Legislativa také nedovoluje aby jeden člověk pro obec odpracoval za rok více než 100 hodin. Najít však v malé obci více lidí s potřebnou technikou nebývá snadné.
Ve větších městech se navíc přidává další problém – kam se sněhem. Například centrum Nového Města na Moravě se proměnilo ve sněhovou skládku. Sněhové hromady dosahují výšky větší než dva metry a stěžují například výhled řidičům. Problémy jsou s parkováním. Technické služby na mnohých místech musí přistoupit k odvozu sněhu na vzdálené skládky, což odklízení nejen prodražuje, ale i zdržuje.
Nebezpečí pro obyvatele znamená také sníh na střechách, který hrozí zřícením. Navíc teploty kolem nuly znamenají, že k sněhovým vrstvám se přidává i led rostoucí v okapech, které nadměrně zatěžuje. V novoměstské první základní škole museli povolat horolezce, kteří se za pomoci lan spustili k okapům aby v nich led rozbili.
Pamětníci připomínají, že množství sněhu nedosahuje stavů, na které byli obyvatelé novoměstska zvyklí ještě před několika desítkami let, kdy metrová vrstva nebyla výjimkou. Faktem ovšem je, že na rozdíl od minulosti sněhová nadílka nepřichází rovnoměrně, ale v kalamitních nárazech. Problémem je také častější střídání teplot. Spíš než další příval sněhu dělá všem vrásky představa prudkého oteplení, kdy by se centra obcí změnila v jezera a potoky z tajícího sněhu.
Odkazy k článku
Galerie k článku