Inverze v Koníkově a Odranci

Konec tohoto týdne byl ve znamení inverzního počasí. V údolích byly mlhy a na horách svítilo slunce. Protože u nás nejvyšší kopce nedosahují velkých nadmořských výšek, vytváří zde inverze velmi zvláštní a romantickou atmosféru, kdy se můžete pohybovat na rozhraní mraků a modré oblohy.

Nejkrásnější je pak chodit v otevřené krajině s osamělými chalupami, remízky a keři na nichž namrzající mlha vytváří nádherné krajky.

Přesně takovým místem jsou odkryté svahy kopce Metodky na kterých leží Koníkov a Odranec. Nedalo mi to a v pátek odpoledne jsem nasedl s fotoaparátem a stativem, který je v takovém světle nutností, do autobusu a nechal se dovézt na Koníkov.

Podmínky se mění doslova s každým výškovým metrem. Zatímco u rozcestí na Odranec slunce jen stěží proráží mlhu o necelých sedmdesát metrů výš na vrcholu Metodky (787,8 m n.m.) je nade mnou modrá obloha a z mlhy se jako přízrak chvílemi vynořují do zlata ozářené lesy Pickova a Štarkova.

Jak se přibližuje večer, mlha pomalu ustupuje a na jejích zbytcích zapadající slunce vytváří krásné až kýčovité růžově zbarvené variace. V takových chvílích člověk moc nedbá na zimu. Exponuji kolem sto padesáti fotografií a k autobusové zastávce v Kuklíku přicházím pěkně promrzlý. Radost z krásného odpoledne však tu trochu zimy mnohonásobně převáží.

Přejděte do fotogalerie

Interaktvní mapa oblasti v info systému e-Vysočina
Obec Koníkov v info systému e-Vysočina
Obec Odranec v info systému e-Vysočina