Kostel svaté Kunhuty je nejstarší architektonickou památkou v Novém Městě na Moravě. Nejstarší část je gotický presbytář, který byl postaven ve 14. století. V polovině 15. století přistavěli chrámovou loď. V roce 1499 přibyla zvonice, jež byla roku 1592 přestavěna na věž. Při velkém požáru města roku 1723 vyhořel i kostel. V roce 1739 přibyla nová jižní sakristie a severní přeměněna na tzv. Černou kapli. Kostel upoutává především hodnotnou sgrafitovou výzdobou fasády, kterou vytvořil novoměstský rodák Karel Němec v letech 1928-29.
odkaz zde

 Městská památková zóna Nové Město na Moravě Nadřazený turistický cíl

Městská památková zóna Nové Město na Moravě

GPS souřadnice Kostel svaté Kunhuty
GPS Souřadnice
N 49.5614471, E 16.0743160
Nadmořská výška Kostel svaté Kunhuty
Nadmořská výška
598 m.n.m

  • Autor / Zdroj : Facebook - zdar.history

  • Autor / Zdroj : Facebook - zdar.history

  • Autor / Zdroj : Facebook - zdar.history

Pohled z ptačí perspektivy dělá z města hračku pro děti

Turistika 23.11.2023

Unikátní zážitek skýtá pohled na Nové Město na Moravě a jeho okolí z věže kostela svaté Kunhuty. Vratislavovo náměstí je z ní doslova jako na dlani. A stejně tak blízké i vzdálenější okolí.

Smrtky s kosou, s rýčem i s kolíbkou. Postranní kaple kostela svaté Kunhuty připomíná pomíjivost žití

Turistika 1.11.2023

Lebka s hnáty, hodiny odtikávající poslední minuty života i ďábel sám – to jsou některé z mnoha nástěnných výjevů v Černé kapli, která je součástí kostela zasvěceného svaté Kunhutě v Novém Městě na Moravě.

Tagy NMNM

Předpověd počasí

Dopoledne Odpoledne Večer
Dnes
pondělí
22 °C
22 °C
22 °C
Zítra
úterý
24 °C
23 °C
18 °C
Pozítří
středa
21 °C
16 °C
19 °C

Znak Nového Města na Moravě
Nové Město na Moravě (německy Neustadt in Mähren) je město v okrese Žďár nad Sázavou v kraji Vysočina, 10 km východně od Žďáru nad Sázavou, na jižním okraji Žďárských vrchů. Založeno bylo okolo roku 1250 Bočkem z Obřan, zakladatelem cisterciáckého kláštera ve Žďáře nad Sázavou. Největšího rozkvětu požívalo v době renesance za pánů z Pernštejna. Zachovalé historické jádro města tvoří městskou památkovou zónu, kterou doplňuje bohatá sochařská výzdoba ulic a náměstí od místních rodáků Jana Štursy a Vincence Makovského. Mezi nejvýznamnější památky patří katolický kostel sv. Kunhuty, budova staré radnice a zámek.