• Autor / Zdroj: jimramov.cz

  • Autor / Zdroj: jimramov.cz

Rod Belcrediů získal jimramovské panství v roce 1778 sňatkem Antonína Belcrediho s Marií Antonií z Freiensfelsu. Příslušníci rodu byli nejprve pochováni na starém hřbitově u kostela a poté do nové, v roce 1869 postavené rodinné hrobky.

Hrobka byla postavena na svahu Padělku asi 150 m nad evangelickém kostelem. Přístup k ní byl po cestě, lemované alejí kaštanů. Hrobka je kamennou stavbou, obdélníkového půdorysu, krytá nízkou hřebenovou střechou. Je postavena v novogotickém stylu. Ke vchodu vede krátké kamenné schodiště, lemované ozdobným zábradlím. Vstup je na užší straně mohutnými dvoukřídlými vraty, zakončenými gotickým obloukem a zajištěnými ocelovou mříží. Nad vchodem je nápis: BREATI MORTUI GUIIN DOMINO MORIURTUR (Blaženi mrtví kteří zemřeli v pánu). Po obou stranách vrat jsou úzká gotická okna, která zajišťují osvětlení vnitřního prostoru. Na protilehlé straně je malé okénko s gotickým žebrovím.

Podlaha hrobky je kamenná. Dubové rakve s ostatky zesnulých jsou uloženy po obou stranách hrobky. Nad rakvemi jsou umístěny erby se jmény, rodnými daty a tituly pochovaných. Na čelní stěně hrobky je malý oltář a  nad ním velký dřevěný kříž. Bylo tradicí, že hrobka byla přístupna k bohoslužbám a veřejnosti každoročně na Den zesnulých.

zdroj: jimramov.cz

 Městská památková zóna Jimramov Nadřazený turistický cíl

Městská památková zóna Jimramov

GPS souřadnice Novogotická hrobka Belcrediů
GPS Souřadnice
N 49.6359940, E 16.2215691
Nadmořská výška Novogotická hrobka Belcrediů
Nadmořská výška
518 m.n.m

Předpověd počasí

Dopoledne Odpoledne Večer
Dnes
pondělí
22 °C
22 °C
22 °C
Zítra
úterý
24 °C
24 °C
22 °C
Pozítří
středa
24 °C
24 °C

Znak Jimramova
Jimramov (starším názvem Ingramycz, Gymramow, Ingrowitz) je městys rozkládající se po obou stranách historické zemské hranice Čech a Moravy, 14 km severovýchodně od Nového Města na Moravě v okrese Žďár nad Sázavou, kraj Vysočina. Jimramov leží na žluté, červené a modré turistické značce v CHKO Žďárské vrchy, 500 m n.m. Historické jádro městyse je městskou památkovou zónou. Jimramovu se také přezdívá „Meran Vysočiny“. Jeho malebné prostředí často využívají filmové štáby. Uprostřed náměstí stojí bývalá škola z roku 1801. Dnes je zde Výstavní síň U Sv. Jana a Síň rodáků. Mezi vystavovanými exponáty je i loutkový výjev Broučci od Jiřího Trnky. V blízkosti obce je zalesněný vrch Prosička (739 m) se skalními bloky a balvanovými sutěmi. Z vrcholových skalisek je nádherný výhled k Jimramovu a do údolí Fryšávky.