Původní kostel je poprvé zmiňován v pramenech z roku 1361. Dochovaný fragment románské křtitelnice v severní kapli napovídá, že nejstarší církevní stavba na tomto místě mohla být zčásti, nebo zcela vystavěna v tomto slohu, při opravách kostela v roce 1991 bylo objeveno v čelní stěně presbytáře pozdně gotické okno se širokým rozpětím hrotitého oblouku, byly nalezeny původní jižní zdi presbytáře, a v lodi nalezeno její původní západní ukončení. Původní kostel měl téměř čtvercový presbytář 5,5x 6,3 m, loď o rozměrech 8x 8,3 metrů měla vchod na jižní straně.
U kostela stála fara (později škola) - dům č. 72 a márnice č.170. Ty tvořily spolu s kostelem ucelený zdí obehnaný prostor, kde byl původně hřbitov. Fragment křtitelnice v severní kapli je románský, takže původní kostel zřejmě nesl prvky tohoto slohu. Věž byla přistavěna v roce 1506, barokní přestavbou prošel kostel v letech 1707 - 1715. Jeho stavební vývoj byl ukončen závěrem 18. století, kdy byla zvýšena věž a přistavěna západní předsíň. Vnitřní výbava kostela je rokoková.
 

 Městská památková zóna Jimramov Nadřazený turistický cíl

Městská památková zóna Jimramov

GPS souřadnice Kostel Narození Panny Marie
GPS Souřadnice
N 49.6365395, E 16.2244225
Nadmořská výška Kostel Narození Panny Marie
Nadmořská výška
502 m.n.m

Předpověd počasí

Dopoledne Odpoledne Večer
Dnes
pondělí
22 °C
22 °C
22 °C
Zítra
úterý
25 °C
24 °C
18 °C
Pozítří
středa
21 °C
16 °C
18 °C

Znak Jimramova
Jimramov (starším názvem Ingramycz, Gymramow, Ingrowitz) je městys rozkládající se po obou stranách historické zemské hranice Čech a Moravy, 14 km severovýchodně od Nového Města na Moravě v okrese Žďár nad Sázavou, kraj Vysočina. Jimramov leží na žluté, červené a modré turistické značce v CHKO Žďárské vrchy, 500 m n.m. Historické jádro městyse je městskou památkovou zónou. Jimramovu se také přezdívá „Meran Vysočiny“. Jeho malebné prostředí často využívají filmové štáby. Uprostřed náměstí stojí bývalá škola z roku 1801. Dnes je zde Výstavní síň U Sv. Jana a Síň rodáků. Mezi vystavovanými exponáty je i loutkový výjev Broučci od Jiřího Trnky. V blízkosti obce je zalesněný vrch Prosička (739 m) se skalními bloky a balvanovými sutěmi. Z vrcholových skalisek je nádherný výhled k Jimramovu a do údolí Fryšávky.