Odranecký meteorit je kuriozita, kterou najdeme u moravské obce Odranec. Jedná se o druhý nejstarší meteorit na území České republiky, který zde spadl v roce 1619. K pádů došlo 11. června kolem čtvrté hodiny odpolední. Pádu meteoritu předcházelo dokonce i zemětřesení a velké sucho v krajině. Rolníci byli tou dobou ještě na poli a díky tomu se nám dostalo poměrně přesného popisu, jak situace probíhala.         

 NS Po stopách posledního vlka Vysočiny Nadřazený turistický cíl

NS Po stopách posledního vlka Vysočiny

GPS souřadnice Odranecký meteorit
GPS Souřadnice
N 49.6151199, E 16.1344624
Nadmořská výška Odranecký meteorit
Nadmořská výška
731 m.n.m

Zázrak u Odrance se zopakoval. Po pádu meteoritu tam "vyrostla" skála

Turistika 13.6.2022

Od roku 2016 patří k osmistovkám Žďárských vrchů také Bohdalecká skála. Kupodivu ji nenajdete u Bohdalce, jak by mohl snad název napovídat, nýbrž u Odrance, obce, kterou již na počátku sedmnáctého století proslavil pád meteoritu, jev, jenž byl označován jako "zázrak u Odrance".

Předpověd počasí

Dopoledne Odpoledne Večer
Dnes
pondělí
25 °C
23 °C
20 °C
Zítra
úterý
22 °C
21 °C
17 °C
Pozítří
středa
18 °C
18 °C

Znak Věcova
Věcov (německy Wietzau) je obec v okrese Žďár nad Sázavou v Kraji Vysočina. Pod Věcov patří i Jimramovské Pavlovice, Koníkov, Míchov, Odranec a Roženecké Paseky. Členitá krajina Žďárských vrchů, ve kterých se obec Věcov včetně místních částní nachází, je charakteristická pestrým střídáním luk, pastvin, polí, lesů a rybníků, je protkána nepravidelnou sítí mezí, úvozových cest, lesíků či skupin stromů a keřů. V okolí najdete spoustu zajímavostí a památek včetně naučné stezky Metodka, která má 15 zastavení a je dlouhá 3,5 km.